Artykuły

Gdańsk. Kulturalne Splendory od prezydenta

Już po raz trzydziesty trzeci zostały przyznane Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Splendor Gedanensis za rok 2004 otrzymali: Władysław Zawistowski, Leszek Możdżer [na zdjęciu] i Adam Koperkiewicz.

Dotąd uhonorowano ponad 180 twórców. Wśród tych, którzy rozsławiają nasze miasto, byli muzycy, pisarze, aktorzy, muzealnicy i inni wybitni gdańszczanie. Czasami wybór wzbudzał kontrowersje. Tym razem nie ma wątpliwości. Trafiono idealnie. Wycieczki z całej Polski przyjeżdżały, aby zobaczyć wystawę "Gdańsk dla Rzeczypospoliej", za którą Adam Koperkiewicz otrzymał nagrodę. Tomik wierszy Władysława Zawistowskiego okazał się wydarzeniem literackim, a Leszek Możdżer? Cóż, jak zwykle poza konkurencją.

Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska otrzymał międzynarodowy koncern LG Elektronics. Doceniono patronat nad cyklem koncertów "Muzyczne Lato" i wsparcie finansowe dla imprezy. Laureaci otrzymają gratyfikację finansową. W tym roku będzie to 10 tysięcy złotych dla każdego.

Adam Koperkiewicz

Od roku 1989 jest dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nagrodę otrzymał za organizację wystawy "Gdańsk dla Rzeczypospolitej", która okazała się przebojem lata.

Otworzył gdańskie muzeum na kontakty ze Wschodem. Adama Koperkiewicza cechuje wyobraźnia i konsekwencja oraz umiejętność pozyskiwania sojuszników. Zwłaszcza, gdy wypatrzy jakieś cenne dzieło, które chciałby mieć w swojej placówce. Zasługą Adama Koperkiewicza jest także dbałość o gdańskie zabytki. Stopniowo przywraca świetność Twierdzy Wisłoujście i realizuje program adaptacji Zespołu Przedbramia na potrzeby Muzeum Bursztynu. Doprowadził do otwarcia trzech specjalistycznych w skali europejskiej muzeów: zespołu Dworu Artusa, zespołu Domu Uphagena oraz Muzeum Zegarów Wieżowych w wieży kościoła św. Katarzyny.

Leszek Możdżer

Każdy jego koncert to wydarzenie artystyczne. Leszek Możdżer bowiem jest pianistą wiecznie poszukującym nowych brzmień. Nie boi się eksperymentować. Mogliśmy tego doświadczyć, choćby słuchając go ostatnio w duecie z Adamem Makowiczem. Utwory z ostatniej płyty, która jest zapisem koncertu w Cornegie Hall, brzmiały już podczas koncertu inaczej niż na płycie. Właśnie za tę płytę, a także drugą, zatytułowaną "Piano-Live" Leszek Możdżer został uhonorowany nagrodą kulturalną za rok 2004. Ale przecież te dwie płyty nie wyczerpują talentów i muzycznych dokonań Możdżera. Ten młody (rocznik 1971) muzyk ma na swoim koncie udział w 30 płytach, z czego cztery wydał pod własnym nazwiskiem. Poza tym komponuje, współpracuje z wielkimi gwiazdami jazzu, zbiera nagrody. I z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Władysław Zawistowski

Kto oglądał sztukę "Dobry adres" w Teatrze Telewizji w 2004 roku, wie, że napisał ją utalentowany poeta, dramaturg i krytyk - Władysław Zawistowski.

Debiutował w 1974 roku wierszami w tygodniku Fakty. Po 18 latach przerwy wydał tom wierszy "Sztandar z ortalionu", za który otrzymał nagrodę. I tak poeta wygrał z dramaturgiem.

Władysław Zawistowski, przez przyjaciół nazywany Adzikiem, wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże (najmłodszym w Polsce).

Opublikował 7 tomów poezji, 10 sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz trzy powieści kryminalne, choć pod pseudonimem. Od 2002 roku jest współredaktorem ambitnej i ciekawej gazety literackiej "Migotania, przejaśnienia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji