Artykuły

Re_wizje antyczne (fragm.)

Najbliższe miesiące upłyną w Starym Te­atrze pod znakiem antyku. Kolejna edy­cja cyklu "rewizje" poświęcona będzie tekstom starożytnym, które inspirują współczesnych twórców. Dla­tego odbędą się premiery sztuk Arystofanesa czy Sofoklesa. Towarzyszyć im będą dyskusje, na które zaproszono światową czołówkę naukowców zajmujących się badania­mi antyku.

"Re_wizje" jak co roku roz­poczną się pokazem instalacji Juliana Jończyka. W sobotę na foyer Starego Teatru odsłonię­ta zostanie "Wenus z Milo". Po wernisażu odbędzie się pre­miera "Sejmu kobiet" Arysto­fanesa, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

- Szedłem śladami Arysto­fanesa, człowieka, który był już stary, zgorzkniały i przera­żony tym, co dzieje się z demo­kracją ateńską. Podstawowym tematem sztuki jest jej schyłek, w trakcie którego docho­dzi do ratowania systemu. Ro­bią to kobiety, które postano­wiły objąć władzę w państwie. Mają one swój program polityczny, który składa się z róż­nych ciekawostek. Jedną z nich jest obowiązująca wszystkich wolność seksualna. Istnieje tylko jedno za­strzeżenie - jeżeli młody chce z młodą, to najpierw musi ze starą. Jest to ubrane w formę komedii, choć nie sądzę, żeby była to najśmieszniejsza komedia na świecie. Starałem się wejść raczej w sferę ukrytej pod spodem ironii, która mo­że wywołać wesołość - opo­wiada Mikołaj Grabowski, do­dając, iż chociaż u Arystofane­sa chóru praktycznie nie ma, w jego przedstawieniu będzie on pełnił dość istotną rolę. -

Pomyślałem sobie, żeby w usta chóru wsadzić frag­menty tekstu Otto Weiningera "Płeć i charakter". Jest to je­den z najbardziej antyfeministycznych tekstów, jaki po­wstał, bowiem Weininger oskarżył kobiety o nieistnie­nie. Prowokacja będzie pole­gała też na tym, że u mnie bę­dą to mówić kobiety - dodaje reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji