Artykuły

Warszawa. Nagrody im. Nardellego wręczone

Po raz dziewiąty Sekcja Krytyków Teatralnych ZASPu nagrodziła najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych. Podczas uroczystego wręczenia Nagrody im. Andrzeja Nardellego, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie ZASP w Warszawie, wyróżniono dwóch scenicznych debiutantów - Mikołaja Roznerskiego i Jakuba Firewicza (na zdjęciu).

- Ta nagroda stworzona 15 lat temu przez Temidę Stankiewicz-Podhorecką i Sekcję Krytyki Teatralnej, podejmuje ideę, aby nie zgubić tych aktorów, których obserwujemy na starcie. Staramy się pokazać, że zwracamy uwagę na to, czy dyrektorzy teatrów obsadzają młodych aktorów. Ideą jest promocja młodych talentów - Krystyna Piaseczna, przewodnicząca Sekcji Krytyków Teatralnych ASP.

W tym roku po raz drugi w historii konkursu, wyróżniono dwóch młodych aktorów. Spośród kilkunastu zgłoszonych kandydatów szczególne uznanie zyskali Mikołaj Roznerski - aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, za rolę Piotra w adaptacji "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego. Drugim laureatem jest Jakub Firewicz z Teatru Powszechnego w Łodzi, którego postać Marcela w spektaklu Juliusza Machulskiego "Next-ex", w reżyserii Justyny Celedy, zyskała szczególne uznanie.

- W tym roku mamy dwóch laureatów. Przy czym po raz pierwszy mamy rolę komediową, Jakuba Firewicza. Chcieliśmy zauważyć ten nurt, komedię, groteskę, które częściej dochodzą do głosu. To też jest kunszt, powiedziałabym, często wymagający większego zaangażowania, niż w rolach dramatycznych. W

tym roku staraliśmy się sięgać do aktorów, wywodzących się nie tylko z Akademii Teatralnej w Warszawie, czy dobrze nam znanej łódzkiej szkoły, ale także do krakowskiej szkoły, zwłaszcza z jej filią we Wrocławiu. Obydwaj kandydaci są z Wrocławia - podsumowała Krystyna Piaseczna.

Obok symbolicznych wyróżnień, laureaci otrzymali nagrodę pieniężną wysokości 3 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji