Artykuły

Dotacje unijne dla artystów

Mam jednak zastrzeżenia, że FWK wspiera tylko publiczne instytucje kultury, a eliminuje komercyjne ośrodki, co jest sprzeczne z ideami integracji europejskiej. Uważam, że wiele publicznych teatrów, które są dotowane z budżetów miast, przegrywa z teatrami komercyjnymi - mają gorszy repertuar, a wystawiane przedstawienia są deficytowe. Dlatego warto się przyjrzeć czy pieniądze podatników trafiają we właściwe ręce - o pozyskiwaniu funduszy z Funduszu Wymiany Kulturalnej pisze Wojciech Wojnowski w Gazecie Wyborczej online.

Kryzys finansowy dotknął niemal wszystkie dziedziny życia, nie ominął również sfery kultury. Teatry, muzea i galerie już odczuwają pogorszenie sytuacji finansowej. Spadają wpływy ze sprzedaży biletów, bo wiele osób szukając oszczędności w domowych wydatkach ogranicza środki na kulturę. Po drugie publiczne placówki kulturalne, które są dotowane z budżetów miejskich, w 2010 roku otrzymają mniej pieniędzy na swą działalność. Dlatego sprawny menedżer, który zarządza obiektem kultury musi szukać dodatkowych źródeł finansowania, np. z funduszy europejskich. W tym numerze przedstawimy Fundusz Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Fundusz Wymiany Kulturalnej (FWK) powstał, żeby zwiększyć spójność społeczną i ekonomiczną w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez działania w obszarze wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami, czyli Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Na realizację projektów kulturalnych przeznaczono ponad 4 mln euro, które należy wydatkować do końca 2010 roku. W Polsce instytucją, do której można składać wnioski aplikacyjne w ramach FWK jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kto może dostać wsparcie/złożyć wniosek?

FWK ma za zadanie finansować przedsięwzięcia kulturalne, które są organizowane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Fundusz ten jednak nie jest dostępny dla wszystkich. Z grona beneficjentów wyklucza niepubliczne szkoły muzyczne, prywatne teatry, które choć mają osobowość prawną, nie mieszczą się w katalogu podmiotów uprawnionych do aplikowania o środki, ponieważ nie są instytucjami publicznymi. Wnioski o wsparcie mogą składać następujące osoby prawne:

jednostki samorządu terytorialnego i ich związki;

publiczne instytucje kultury;

publiczne szkoły artystyczne i uczelnie artystyczne;

archiwa państwowe;

organizacje pozarządowe ze sfery kultury.

Przykład

Artysta malarz z Radości, para animatorów kultury z Tarnobrzega, czy nieformalna grupa taneczna z Jeleniej Góry mogą być wnioskodawcami. Muszą jednak uzyskać skierowanie od jednej z osób prawnych wymienionych w pkt. a-d. W takich przypadkach - chociaż wnioskodawcami są osoby fizyczne - wnioski podpisuje przedstawiciel jednostki kierującej, który odpowiada za realizację projektu pod względem finansowym i prawnym.

Należy pamiętać o wymogu posiadania co najmniej jednego Partnera, który pochodzi z Państw - Darczyńców. Posiadanie dodatkowego Partnera z Polski lub z innego kraju (poza Państwami-Darczyńcami) jest możliwe, jednak nieobowiązkowe.

Fundusz Wymiany Kulturalnej ma przyczyniać się do owocnej i długotrwałej współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami. W związku z tym wszystkie projekty realizowane w ramach Funduszu muszą dotyczyć współpracy partnerskiej podmiotów polskich z podmiotami z Państw - Darczyńców.

Partnerowi, który uczestniczy w realizacji projektu stawiane są następujące wymagania:

pochodzi z krajów Państw- Darczyńców (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii);

jego udział w projekcie jest uzasadniony i poparty listem intencyjnym bądź umową partnerską;

nie czerpie zysków z udziału w projekcie;

należy do grupy podmiotów, które są wnioskodawcami Funduszu.

Posiadanie Partnera zawsze musi być potwierdzone listem intencyjnym, który stanowi jeden z załączników do wniosku aplikacyjnego. Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie z Operatorem, wymagane jest załączenie umowy partnerskiej, która szczegółowo definiuje zakres prac i odpowiedzialności Partnera w projekcie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji