Artykuły

Będzin. Sztuka o autystycznym dziecku w Teatrze Dzieci Zagłębia

Teatr Dzieci Zagłębia zmierzy się z problemem autyzmu. Trwają próby do teatralnej adaptacji "Kosmity" Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel. Reżyseruje Dariusz Wiktorowicz.

Tytułowy bohater jest dzieckiem autystycznym. Jego choroba burzy dotychczasowe ramy życia rodzinnego i jest wyzwaniem dla wszystkich bliskich. Największy problem z autyzmem brata ma jego starsza siostra Ola. Bardzo się stara, ale nie bardzo wierzy zapewnieniom mamy i taty, że Kacper-Kosmita jest "normalny, tylko inny".

- W tej książce bardzo realistycznie naszkicowano bunt Oli. To świetny materiał teatralny. Nasze przedstawienie nie będzie wyłącznie dydaktyczną historią o tym, że należy szanować i akceptować czyjąś odmienność, nazywaną chorobą lub autyzmem - zapewnia Dariusz Wiktorowicz.

Bogactwo przeżyć tytułowego bohatera i jego niezwykły dialog z aniołem stróżem streszczą piosenki, do których muzykę komponuje Mateusz Pospieszalski.

"Kosmita" w wydaniu książkowym powstał powstał z inicjatywy ING Banku Śląskiego, w ramach pierwszego w Polsce programu społecznego "W towarzystwie Lwa", propagującego techniki biblioterapii. Program realizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku, w ramach korporacyjnej odpowiedzialności społecznej, która jest częścią działań ING Banku Śląskiego. "Kosmita", adresowany do rodzin dzieci autystycznych, jest już drugą pozycją biblioterapeutyczną przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, "Lucjan, Lew jakiego nie było", powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.

Właśnie minął rok od premiery "Kosmity". W tym krótkim czasie książka zdobyła uznanie czytelników i rynku. Została wpisany na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku "Cała Polska czyta dzieciom" oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2009".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji