Artykuły

Toruń. Sztuka w pruskim forcie

Instytut B61 to alternatywny projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i hiphopowego koncertu. W imprezie w XIX-wiecznym pruskim forcie wezmą udział Natu, Pinnawela, Sofa, Mazzoll i Mariusz Lubomski

Miejsce akcji to olbrzymi pruski Fort I przy ul. Winnej o niezwykłej akustyce, którą zawdzięczamy niemieckim inżynierom. Widzowie po przybyciu na wyznaczone miejsce zostaną podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy, które zostaną przewiezione na teren Instytutu. Tam pod opieką przewodników wyruszą w podróż. Uczestnicy poznają życie codzienne pracowników fikcyjnego Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli ewolucję gwiazdy - od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po energetyczny wybuch Supernowej. Poszczególne etapy podróży zilustrują zaproszeni artyści, a czas pobytu na terenie Instytutu (czas pojedynczej wycieczki) przewidywany jest na około 80 minut.

Największymi gwiazdami projektu są Natalia i Paulina Przybysz, wokalistki legendarnej, nieistniejącej już grupy Sistars. Będzie to pierwsza okazja, żeby zobaczyć Natu i Pinnawelę wspólnie na scenie w Toruniu od zawieszenia działalności przez ten zespół. Wielkim wydarzeniem będzie też akustyczny występ toruńskiej Sofy. Udział w projekcie potwierdzili też Łona i Webber, czyli klasyczny duet, raper i producent. Ich twórczość wpisuje się idealnie w nastrój Instytutu B61. Wymienionych artystów uzupełnia trójka wybitnych twórców muzyki niezależnej - Mariusz Lubomski, Mazzoll i Michał Bryndal.

Pierwszy z nich to wręcz instytucja polskiej piosenki autorskiej. Drugi - Jerzy "Mazzoll" Mazolewski to jeden z najwybitniejszych polskich klarnecistów. Michał Bryndal należy do najlepiej zapowiadających się perkusistów jazzowych.

W rolę przewodników wcielą się aktorzy Teatru Horzycy i Teatru Wiczy - Paweł Tchórzelski, Krystian Wieczyński [na zdjęciu] i Radek Smużny. Dominik Smużny pokaże zaś swoje aranżacje przestrzenne.

Akcja zacznie się w czwartek o godz. 19. Bilety kosztują 30 zł i 25 zł (studenci) - można je kupić w klubie Niebo (Rynek Staromiejski 1) i eNeRDe (ul. Browarna 6). Na imprezę można dostać się jedynie specjalnym autobusem B61, który zatrzymuje się na ul. Nad Zatoką, tuż obok stacji Statoil przy Szosie Lubickiej. Bilety uprawniają do jednorazowej wycieczki o wyznaczonej godzinie. Organizatorzy proszą widzów, aby stawili się najpóźniej 15 minut przed odjazdem autobusu. W przypadku spóźnienia zastrzegają sobie prawo do unieważnienia biletu.

Więcej informacji o imprezie: instytut-b61.com

Historia fortu

Fort nosi imię Jana III Sobieskiego. Jest położony na nadwiślańskiej skarpie. Stanowi jeden z 15 największych elementów fortyfikacji dawnej twierdzy Toruń z lat 1878-1892. To również najbardziej wysunięte na wschód od miasta umocnienie w zewnętrznym pierścieniu obronnym, zbudowane w latach 1888-1889 jako ostatni z fortów toruńskich.

(...)

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej - Toruń

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji