Artykuły

Poniedziałek w TV: Poletko nad jeziorem

W "Dekrecie" Skowrońskiego nie było - jak u Lenarta - tragicznych powikłań, miłości, nienawiści i trupów, a jednak o wiele więcej jego sztuka telewizyjna powiedziała dramatycznej prawdy o związkach człowieka z ziemią niż wymyślna sztuka telewizyjna Lenarta "Poletko nad jeziorem". Sztuka o konfliktach możliwych, prawdopodobnych, a jednak - w wypadku "Poletka" - wydumanych. Rzecz dzieje się kilka lat po wojnie - gdzieś na wsi na Mazurach. Ludzie wyrwani ze swej dawnej ziemi wrastają szybko i mocno w nową z tym samym do niej mistycznym wręcz stosunkiem, z zawziętością - bo "człowiek tyle wart, ile ma ziemi pod sobą". Jak Borys. Ale Konstanty, to przecież nie chłop. Mówi się o nim, że "z szlachty". Tych, co bezrolnym ziemię oddawali, uważał za wrogów. Może dzielili też jego ziemię. Był w bandzie. Niejedno ma na sumieniu. W jednej z band, z jakimi walczył w mundurze polskiego oficera jego brat, Roman. Człowiek uczciwy, rozsądny, chociaż też z losem pogmatwanym.

Więc skąd ten cały konflikt? Bo właśnie na tradycyjnym konflikcie - walce o skrawek ziemi, walce między Konstantym a Borysem - buduje Lenart swój telewizyjny dramat. Dramat, który oplątuje wszystkich wokół. Bo nie ma ucieczki od ludzi i przed ludźmi. Tę banalną prawdę wypowiada się w sztuce i pośrednio i expressis verbis. Jak i inne banalne prawdy.

Tylko tragiczny finał nie jest banalny, ale nie jest też w dostatecznym stopniu psychologicznie umotywowany. Konstanty zabija - co prawda po pijanemu - swego brata Romana w momencie, kiedy dowiaduje się od niego, że Borys wyszedł w pole zaorać sporne - dotychczas przez niego użytkowane - "poletko nad jeziorem". Zazdrość może o Małgorzatę? Konieczność natychmiastowej reakcji, wyładowania szybkiego całej złości i nienawiści - do kogo? Do wszystkich, do całego świata - za przegrane życie? Bo przecie nie za ziemię.

Nie najlepsza to sztuka, ale dobrze zrobiona przez Z. Kuźmińskiego i takich świetnych aktorów, jak: Z. Zapasiewicz (Roman), B. Płotnicki (Borys), E. Karewicz (Konstanty), K. Łaniewska (Małgorzata), W Łuczycka (Matylda), A. Zawieruszanka (Nata), M. Zawadzka (Róża), J. Strachocki Szczepkowski i in.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji