Artykuły

Rzeszów. Sympozjum o Grotowskim na UR

W ramach obchodów Roku Grotowskiego Instytut Filologii Polskiej UR zaprosił znamienitych gości do dyskusji panelowej dotyczącej twórczości wybitnego reżysera teatralnego.

Brat reżysera Kazimierz Grotowski, wspominał że ich życie zawsze było nierozerwalnie związane z Rzeszowem gdzie przyszli na świat i gdzie przez młodzieńcze lata mieszkali. Wspominał też Rzeszów sprzed 70 lat. (...)

- Teatr Grotowskiego to poszukiwania antropologiczne, parareligijne. Grotowski uczynił aktora arcykapłanem swojej świątyni - zdradził Łukasz Pijewski, aktor współpracujący z Grotowskim.

W dyskusji wzięli udział m.in. Kazimierz Grotowski, Stanisław Grotowski, Tadeusz Wiktor, Łukasz Pijewski, Aneta Adamska, i Marek Czarnota. W czasie sympozjum zauważono, jak mało śladów po Grotowskim jest w naszym mieście. Marek Czarnota na te słowa obiecał tablicę pamiątkową poświęconą artyście, która pojawi się na letnim Pałacyku Lubomirskich.

- Na letnim Pałacyku Lubomirskich znajdzie się być może jeszcze w tym roku tablica poświęcona Jerzemu Grotowskiemu. Będzie umieszczona na narożniku, z jej wnętrza wyłaniać się będzie głowa wielkiego rzeszowianina. Poza tym już mamy w mieście plac Jerzego Grotowskiego - przypomniał.

Zgromadzeni goście otrzymali dwie książki dotyczące Jerzego Grotowskiego, a już za dwa tygodnie ukażą się kolejne. Dzięki staraniom władz samorządowych miasta Rzeszowa całość publikacji ma trafić do wszystkich ośrodków badań twórczości Grotowskiego w kraju i na świecie, największych bibliotek w Polsce, szkół teatralnych.

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej - Rzeszów

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji