Artykuły

Lublin. Premiera Teatru Ludzi Niepełnosprawnych Domino

Wyjątkowi aktorzy i niezwykłe spektakle można zobaczyć w ten weekend w Lublinie. W trzeciej edycji Międzynarodowej Premiery Teatru Ludzi Niepełnosprawnych "Domino" uczestniczą aktorzy Teatroterapii Lubelskiej i Teatru RambaZamba z Berlina.

- Wszystko odbywa się według pewnego scenariusza - tłumaczy ideę projektu Maria Pietrusza-Budzyńska, założycielka Warsztatów Terapii Zajęciowej Teatroterapia w Lublinie. - Najpierw przyjeżdża do naszego miasta uznana w Europie grupa teatralna ludzi niepełnosprawnych. Tutaj pokazują swój spektakl. Potem my jedziemy do nich z którymś z naszych przedstawień.

Maria Pietrusza-Budzyńska jest reżyserką sztuki "Isadora. Opowieść o kobiecie". Ten spektakl wczoraj otworzył lubelską część projektu. Scenariusz powstał w oparciu o historię burzliwego życia znakomitej tancerki, twórczyni współczesnego baletu Isadory Duncan.

- Nazywanie naszych spotkań premierą teatru ludzi niepełnosprawnych jest zabiegiem celowym - przyznaje pani Maria. Chodzi bowiem o to, aby osoby, które przyjdą na przedstawienia, miały w pewnym sensie właśnie premierę, swoje wejście do teatru. Żeby przyszli i zobaczyli ludzi, których czasami nie rozumieją, żeby zobaczyli, że oni też potrafią pięknie zagrać i wygłosić swoje kwestie ze sceny.

Trzecią edycję "Domina" uświetni spektakl "Pamięci Umarłej klasy Tadeusza Kantora" w wykonaniu Teatru RambaZamba z Berlina. - Publiczność będzie mogła zobaczyć, jak niepełnosprawni niemieccy aktorzy mówią o eksterminacji bezimiennych ludzi niepełnosprawnych, których pamięć nie jest ani czczona, ani przywoływana - dodaje Maria Pietrusza-Budzyńska. - To, co chciałabym podkreślić przy okazji wizyty Teatru RambaZamba, to planowana wizyta aktorów z Niemiec w Muzeum na Majdanku. Aktorzy, którzy w spektaklu opowiadają o złych czasach, chcą zobaczyć te tragiczne miejsca, w których ci bezimienni niepełnosprawni ludzie byli, być może, w czasie II wojny światowej mordowani. A w przyszłym roku to my wybieramy się do Niemiec z rewizytą. Będziemy pracować z RambąZambą nad nowym spektaklem. Sztukę będziemy chcieli zaprezentować lubelskiej publiczności w 2011 roku - zdradza Maria Pietrusza-Budzyńska.

"Pamięci Umarłej klasy Tadeusza Kantora" Teatr RambaZamba z Berlina sobota 28 października o godz. 17 w Sali Nowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12. Bilety będą do kupienia przed spektaklem. Wcześniej trzeba je jednak zarezerwować e-mailem: tln@teatroterapia.lublin.pl lub telefonicznie pod numerem 81 745 21 87.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji