Artykuły

Piękno ludzi odrzuconych

Pochodzi z Ukrainy, ale od lat mieszka i śpiewa w Polsce. Olenę Leonenko zobaczymy już w piątek na scenie teatru Ateneum w nowym spektaklu Janusza Głowackiego "Jesienin" - pisze Agnieszka Rataj w Życiu Warszawy.

To kolejna wspólna praca Leonenko z Januszem Głowackim. Razem przygotowali wcześniej przedstawienia w Ateneum: "Noc z Wertyńskim" i "Ech raz, jeszcze raz...".

Wyśnione sceny

- Zawsze chcę przekazać widzom uczucia dla mnie samej ważne, intymne - mówi o tych spektaklach piosenkarka.

Siergiej Jesienin, enfant terrible rosyjskiej poezji, będzie kolejnym, po Wertyńskim, bohaterem wyśpiewanego przez nią programu muzycznego. Do jego wierszy sama skomponowała muzykę. - Te spektakle inspirują sny - śmieje się Leonenko - potrafię wyśnić całe sceny, które potem staramy się przenieść na scenę. Praca nad "Jesieninem" zaczęła się jednak od pewnego wieczoru, kiedy razem z Januszem Głowackim wybraliśmy się na spacer nad Wisłę. Janusz zaczął mówić wiersz "Czarny człowiek" przetłumaczony przez Władysława Broniewskiego. I nagle uderzyła nas niezwykła prostota, a jednocześnie siła tych wersów - przyznaje.

Dla wielbicieli literatury rosyjskiej i młodych poetów Siergiej Jesienin pozostaje postacią równie legendarną i uwielbianą jak dla reszty świata Jim Morrison. Jego samobójcza śmierć do dzisiaj budzi wątpliwości. Część historyków twierdzi, że w rzeczywistości został zamordowany przez OGPU - policję polityczną. Kim jest dla Oleny Leonenko bohater jej spektaklu?

- Świętym - odpowiada bez wahania artystka. - Człowiekiem, który potrafił pięknie i okrutnie opisać życie ludzi odrzuconych, a jednocześnie docenić cały urok codzienności.

Te same fale

Przedstawienie reżyseruje Józef Opalski. Praca z nim, jak przyznaje Leonenko, była jej marzeniem od czasu, kiedy jako wolna słuchaczka przychodziła na jego wykłady w krakowskiej szkole teatralnej.

- Podziwiam jego wiedzę, wrażliwość i pasję - mówi. - Poza tym trzeba mieć szczególne poczucie humoru i pure nonsensu, żeby nadawać na tych samych falach co Janusz Głowacki. Obaj panowie porozumieli się od razu i obserwowanie przy pracy tych dwóch mędrców to dla mnie prawdziwa radość. Spektakl muzyczny Janusza Głowackiego, reż. Józef Opalski, wyk. Olena Leonenko, Klaudiusz Baran, teatr Ateneum, ul. Jaracza 2, premiera: piątek (27.11.), godz. 20, spektakle: sobota (28.11.), godz. 20, niedziela, (29.11.), godz. 19, środa - czwartek (2 - 3.12.), godz. 19.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji