Artykuły

Warszawa. Nagroda im. Teresy Roszkowskiej dla Szymona Gaszczyńskiego

15 listopada jury nagrody imienia Teresy Roszkowskiej w składzie: Elżbieta Baniewicz, Agnieszka Koecher-Hensel, Zofia de Ines, Paweł Dobrzycki, Jarosław Kilian, Henryk Rogacki i Maciej Wojtyszko po merytorycznej dyskusji postanowiło przyznać jednomyślnie nagrodę im. Teresy Roszkowskiej w wysokości 2 500, 00 zł Szymonowi Gaszczyńskiemu.

Nagroda im. Teresy Roszkowskiej przyznawana jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) i Fundację im. Leona Schillera, młodemu, utalentowanemu scenografowi. Teresa Roszkowska (ur. 23.11.1904 zm. 5.10.1992) była cenioną malarką, związaną z Bractwem Łukaszowców Tadeusza Pruszkowskiego oraz wybitnym scenografem. Projektowała dekoracje i kostiumy do przedstawień Leona Schillera, Edmunda Wiercińskiego, Aleksandra Bardiniego i Bohdana Korzeniewskiego. Fundatorka nagrody w 1991 roku ofiarowała Polskiemu Ośrodkowi ITI trzy swoje obrazy - "Krowy" z 1934 r., "Kury" z 1949 r., "Zielone Podhale" z 1978 r. - aby z pieniędzy uzyskanych z ich sprzedaży utworzyć - w ramach Fundacji im. Schillera - nagrodę jej imienia. Ustanowiła również regulamin, który mówi:

- Nagroda przyznawana jest co dwa lata, w dniu urodzin Teresy Roszkowskiej, to jest 23 listopada, autorowi najlepszej scenografii teatralnej.

- Nagrodę otrzymuje scenograf, który jest autorem zarówno dekoracji jak i kostiumów.

- Laureat wybierany jest przez Jury powołane prze Zarząd Fundacji im. Leona Schillera w składzie: dwóch reżyserów, dwóch scenografów i dwóch krytyków teatralnych oraz przedstawiciel Muzeum Teatralnego w Warszawie.

- Jury informuje Zarząd Fundacji im. Leona Schillera i Zarząd Polskiego Ośrodka ITI o przyznaniu nagrody 7 dni przed terminem jej ogłoszenia.

- Wysokość kwoty stanowiącej Nagrodę im. Teresy Roszkowskiej ustala Zarząd Fundacji im. Leona Schillera i wypłaca ją z konta Fundacji.

Szymon Gaszczyński urodzony w 1979 roku jest absolwentem Katedry Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutował scenografią do "Żegnaj Judaszu" Ireneusza Iredyńskiego, spektaklu dyplomowego warszawskiej Akademii Teatralnej. W warszawskim Teatrze Dramatycznym stworzył scenografie do spektakli: "Obsługiwałem angielskiego króla" wg Bohumila Hrabala, "Zima" Jewgienija Griszkowca, "Pamiętnik" wg. Witolda Gombrowicza, "Gry i zabawy" Edny Mazyi, "Obłom-off" Michała Ugarowa i inne. Współpracował w różnych teatrach z Piotrem Cieślakiem, Andrzejem Domalikiem, Łukaszem Wiśniewskim i Tomaszem Gawronem oraz z Michałem Walczakiem przy realizacji jego autorskich spektakli: "Kac" i "Ostatni tatuś". Ostatnio w Teatrze Guliwer z Piotrem Tomaszukiem zrealizował spektakl - "Jaś i Małgosia. Bajka znana - przepisana" (na zdjęciu).

Jury postanowiło nagrodzić Szymona Gaszczyńskiego za oryginalne i twórcze myślenie o przestrzeni scenicznej, które jest myśleniem inscenizacyjnym w najlepszym tego słowa rozumieniu. Scenograf używając elementów realistycznych a zarazem symbolicznych potrafi wykreować na scenie świat metaforyczny. Sam projektuje również kostiumy, co dziś jest już rzadkością, a świadczy o profesjonalizmie. Współpracuje również z teatrami lalek, które dają plastykowi szansę pełnej kreacji świata. Szymon Gaszczyński jest scenografem - inscenizatorem w rozumieniu bliskim Teresie Roszkowskiej - fundatorce nagrody.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji