Artykuły

Lublin. Wystawa dla Jurka Leszczyńskiego

W czwartek 26 listopada w ACK Chatka Żaka otwarta zostanie wystawa - hołd dla zmarłego przed rokiem wybitnego lubelskiego aktora, reżysera, scenarzysty i choreografa Jerzego Leszczyńskiego [na zdjęcu w roli Mikołaja Reja w 2005 r.).

Leszczyński był jednym z najsłynniejszych polskich mimów. Sławę przyniósł mu m.in. udział w Międzynarodowym Projekcie Choreograficznym przy American Dance Festivalu w Nowym Jorku obok 11 najlepszych choreografów z całego świata. Na Węgrzech założył teatr pantomimy, któremu dyrektorował przez pięć lat. Ale jednym z najważniejszych dokonań Leszczyńskiego było założenie Teatru Wizji i Ruchu w 1969 r., który stał się ważnym ośrodkiem teatru eksperymentalnego, a miał swoją siedzibę początkowo w Puławach, a następnie w Lublinie.

Leszczyński zmarł nagle. Nie zdążył ukończyć swojego najnowszego dzieła, czyli spektaklu "Idzie skacząc po górach", nad którym pracował jeszcze na dzień przed śmiercią. Wystawa ma być nie tylko hołdem dla tego artysty, ale też formą przypomnieniajego dorobku i osiągnięć.

Na wystawie "Szliśmy, skacząc po górach" zobaczyć będzie można zdjęcia ze spektakli oraz plakaty autorstwa znakomitych artystów. Na jej otwarciu nie może zabraknąć aktorów Teatru Wizji i Ruchu - staną się oni jej żywą częścią. Pokazany zostanie także film pt. "Rzeźbiarz powietrza", który zmontowany został z nagrań archiwalnych oraz materiał nagrany dla radia, w którym Jerzy Leszczyński opowiadał o najważniejszych dla niego sprawach.

***

Wernisaż odbędzie się w czwartek (26 listopada) o godz. 18 w ACK Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji