Artykuły

Warszawa. Taneczne historie gejszy

Tradycyjny taniec japoński, liczący sobie 400 lat, ściśle związany z teatrem kabuki. Nihon buy. Będzie można go poznać w środę w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie zaplanowano spotkanie połączone z pokazem na żywo. Poprowadzi je Hana Umeda, tancerka i studentka Instytutu Kultury Polskiej.

Nihon buy, w przeciwieństwie do teatru n i tańców bon odori, nie musi być elementem uroczystości religijnych. Przyjmuje formy widowisk scenicznych lub kameralnych tańców wykonywanych przez gejsze.

- Nihon buy jest niezwykle eleganckim i dystyngowanym tańcem, w ruchach oszczędnym, podczas którego energia tancerki (lub tancerza) kumulowana jest wewnątrz ciała i stopniowo uwalniana na zewnątrz - tak opisuje technikę Hana Umeda.

Styl ten można określić mianem fabularnego, bo opowiada on za każdym razem osobną historię. Wykonuje się go nisko przy ziemi, a aktor w kimonie nie odrywa stóp od desek sceny. Gesty mają w nim ogromne znaczenie i różnią się od tych znanych z tradycji europejskiej. W Polsce jest niemal niepokazywany, dlatego spotkanie na Freta powinno być obowiązkowe dla wszystkich miłośników tańca - nie tylko tego tradycyjnego.

Spotkanie odbywa się w cyklu "Teatry Azji", w ramach którego przybliżano już japoński teatr n, jawajski wayang orang i wayang kulit czy chiński teatr lalek.

"Teatry Azji", spektakl i spotkanie z Haną Umedą, Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Freta 5, wstęp wolny, informacje: tel. 22 635 28 11, środa (18.11), godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji