Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Herkusem Kunciusem

W klubokawiarni Chłodna 25 odbędzie się spotkanie z litewskim dramaturgiem i pisarzem Herkusem Kunciusem.

Herkus Kunčius (ur. 1965 r.) to jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy litewskich, przy którym często pojawia się przymiotnik "skandalizujący".

Absolwent i wykładowca historii sztuki na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, pisarz (m.in."Matka Pitka", "Ornament", "Barbarzyńcy w świątyni", "Zdradzeni, wyklęci, oczernieni"), a także dramaturg znakomicie czuje się w krótkiej formie opowiadań i surrealistycznym klimacie groteski i absurdu. Kunčius jest znany ze swojej bezkompromisowej postawy i ostrego języka.

Jego sztuki były wystawiane przez Narodowy Teatr Dramatyczny i wileński Teatr Wielki. Na język polski zostało przetłumaczonych tylko kilka opowiadań i większa forma - "Moja walka Bambino".

- Szukam literatury, która budzi emocje. W litewskiej literaturze XX wieku takiej jednak nie znajduję, nie ma autora, który mnie ciekawi - mówi o sytuacji współczesnej książki na Litwie.

Podczas spotkania dowiemy się też, jak Herkus widzi Wilno jako Europejską Stolicę Kultury i co ten tytuł daje miastu. Odpowiedzi mogą być wskazówką dla nas, startujących w walce o ten tytuł.

Spotkanie z Herkusem Kunciusem rozpocznie się o godz. 17. Jedno z jego opowiadań przeczyta młoda aktorka Małgorzata Zawadzka. Wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji