Artykuły

Lublin. Pietrasiewicz i Teatr NN nominowani do Nagrody im. Giedroycia

Dzisiaj o godzinie 17 na Zamku Królewskim w Warszawie, wyłoniony zostanie laureat IX edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Jednym z kandydatów jest Tomasz Pietrasiewicz i zespół Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina.

Decyzja o nominacji zapadła w zeszły czwartek, kiedy zebrała się kapituła nagrody. Po szczegółowej analizie wyłoniono dziewięciu kandydatów, wśród których znaleźli się: Norman Davies, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Basil Kerski, Zdzisław Najder, Krzysztof Barbarski, Zygmunt Berdychowski, Adam Daniel Rotfeld, Federacja Rodzin Katyńskich i Tomasz Pietrasiewicz. Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest za działalność w imię polskiej racji stanu. Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka" wyróżniony został za całokształt działań na arenie kulturalnej. Współpracownicy nie kryją zadowolenia. - Tomasz jest wyjątkową osobą. Ma na koncie wiele realnych działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego oraz propagowania historii i kultury Lublina. Dzięki tej nominacji dowie się o nim więcej osób - komentuje Witold Dąbrowski, wicedyrektor Ośrodka "Brama Grodzka".

Sam ośrodek, nazywany po prostu Teatrem NN, ewoluował przez 17 lat istnienia. Początkowo zajmował się realizacją autorskich przedstawień, jednak w miarę upływu czasu otworzył się na działania społeczne i edukacyjne, wykraczające poza sztukę. Jednym z największych jego projektów jest "Wielka księga miasta", której celem jest przywracanie pamięci o kulturze, poprzez wywiady z mieszkańcami Lublina i zbieranie historycznych fotografii.

Nominacja dotyczy nie tylko samego Pietrasiewicza. Doceniony został również zespół ludzi, którzy pracują z nim na co dzień. Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" to zwarta grupa 38 pracowników. - Cieszymy się, że zostaliśmy rozpoznani nie tylko na gruncie lokalnym, ale i ogólnopolskim - nie kryje satysfakcji Joanna Zętar, redaktor naczelna portalu "Pamięć Miejsca".

Nagroda imienia twórcy "Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu przyznawana jest przez redakcję dziennika "Rzeczpospolita" od 2001 roku. Jak sami autorzy twierdzą, typowane są osoby i instytucje, które w działalności publicznej kierują się zasadami wypracowanymi przez Jerzego Giedroycia: bezinteresowną troską o sprawy publiczne, umacnianiem pozycji Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej, kultywowaniem dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, wreszcie pracą nad rozwojem polskiej niepodległości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji