Artykuły

Kraków. Są unijne dotacje na kulturę

Sześć z piętnastu pozytywnie rozpatrzonych wniosków z całej Polski i grubo ponad 4 miliony złotych - krakowskie instytucje kultury zgarnęły rekordową ilość dotacji unijnych z puli Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

O przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego funduszach Kraków nie miał do tej pory dobrego zdania. Organizowane w naszym mieście imprezy były bowiem przez rozdzielającą kasę Warszawę lekceważone, co znajdowało swoje odbicie w poziomie ich finansowania. Ale na linii kulturalnych stosunków Warszawa - Kraków coś najwyraźniej drgnęło. Dowodem wyniki III naboru do Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (...) W ogłoszonych właśnie wynikach naboru Kraków zajął pierwsze miejsce.

- Wbrew opinii niektórych radnych Kraków potrafi wykorzystać szanse, jakie niosą fundusze unijne. Wniosek Krakowskiego Biura Festiwalowego otrzymał najwyższą notę, podobnie jak projekt Zamku Królewskiego na Wawelu i teatru Groteska. Dotacje otrzymają aż dwa festiwale wpisane w program Sześciu Zmysłów. To dowód, że krakowskie projekty są dobrze oceniane i postrzegane także na zewnątrz, poza naszym miastem - podkreśla Filip Berkowicz, pełnomocnik prezydenta do spraw kultury.

Wielkim zwycięzcą konkursu na unijne dotacje jest krakowski teatr Groteska. Na organizowaną przez tę instytucję Paradę Smoków przyznano 1,1 mln zł. - Cieszę się, bo ta dotacja bardzo nam pomoże. To dowód uznania dla naszego projektu. Myślę, że bardzo zasłużony. Ale już w poprzedniej edycji tego samego programu otrzymaliśmy dotację, a także wyróżnienie, którym było zaproszenie na pokaz w Brukseli - przypomina dyrektor teatru Groteska Adolf Weltschek.

Drugą co do wielkości kwotę (994 tys. zł) otrzyma Krakowskie Biuro Festiwalowe na organizację festiwalu Sacrum Profanum, którego przyszłoroczna ósma edycja poświęcona będzie muzyce kompozytorów skandynawskich (...)

Unijne dotacje

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to dotacje finansowe przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Są to dodatkowe, obok Funduszy Strukturalnych i Funduszy Spójności, źródła bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Darczyńcami są trzy kraje: Norwegia, Islandia, Lichtenstein. Głównym celem funduszy jest wyrównanie poziomu rozwoju gospodarczego i społecznego w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji