Artykuły

Łódź. Sześciu kandydatów na dyrektora Teatru Nowego

12 listopada w łódzkim Teatrze Nowym odbędzie się koncert Marka Dyjaka, znanego barda i twórcy muzyki do spektakli Nowego, będący pierwszym akordem świętowania 60. urodzin teatru.

12 listopada dnia rozpoczną się rozmowy z sześcioma kandydatami na dyrektora artystycznego Teatr Nowego. Wczoraj raz pierwszy zebrała się komisja konkursowa pod przewodnictwem Grażyny Bolimowskiej, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi. - Kandydatów jest sześciu: Mirosława Marcheluk, Gilles Renard, Francuz, który od lat mieszka w Polsce, Włoch Giovanni Pampiglione, Adam Sroka, Bogdan Tosza i Jacek Zembrzuski - wylicza szefowa komisji. - Teraz mamy tydzień na zapoznanie się z ich drogami artystycznymi i zarysem programowym. Teatr Nowy szuka nowego dyrektora artystycznego po tym, jak po niespełna sezonie prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki usunął z tego stanowiska Zbigniewa Brzozę. Nie zgłosił swojej kandydatury Olgierd Łukaszewicz, rywal Brzozy przy poprzednim wyborze dyrektora, wyraźnie wówczas wskazywany na stanowisko dyrektora przez Kropiwnickiego. Tymczasowa funkcja pełniącej obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Nowego tak spodobała się Mirosławie Marcheluk, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, iż nie wystartuje w konkursie, aktorka złożyła jednak swoją ofertę.

Adam Sroka to reżyser, którego "Dziady albo młodzi czarodzieje" według Adama Mickiewicza, otrzymaly Grand Prix 23. Ogólnopolskich Konfrontacji "Klasyka Polska" w 1998 roku i I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na wystawienie dzieł polskich romantyków w 1999 roku. Kierował Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Powszechnym w Radomiu. Bogdan Tosza jako reżyser ma na koncie nagrodę za "Rewizora" w Teatrze Śląskim, oraz Złotą Maskę za "Antygonę" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Dyrektorował Teatrowi Śląskiemu w Katowicach i Teatrowi Polskiemu we Wrocławiu, gdzie zasłynął tym, że zaraz po objęciu stanowiska, zatrudnił swoją żonę jako sekretarza literackiego. Jacek Zembrzuski przez rok, pod koniec lat 80., wykładał w łódzkiej szkole filmowej, a na przełomie lat 80. i 90. reżyserował w łódzkim Teatrze Studyjnym '83. Giovanni Pampiglione to reżyser teatralny, zafascynowanym Molierem, w 2004 roku roku nagrodzony za promowanie polskiej kultury teatralnej za granicą. I w końcu Gilles Renard skończył łódzką szkołę filmową, zostając reżyserem filmowym i teatralnym. Jego film "Roszada", jako poruszający autoportret, uzyskał dyplom honorowy Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Rozmowy z kandydatami zaplanowano za tydzień, w poniedziałek. Tymczasem Teatr Nowy wie już, jak będzie obchodził swój jubileusz. Oprócz koncertu Dyjaka, zaplanowano jeszcze dwa dni świętowania.

21 listopada zobaczymy premierę "Na dnie" Maksyma Gorkiego w reżyserii Ireneusza Janiszewskiego. Następny dzień upłynie pod znakiem spotkania z przyjaciółmi i współpracownikami twórcy i patrona teatru - Kazimierza Dejmka. Pomysłodawcą wydarzenia jest syn artysty, Piotr Dejmek. Spośród znamienitych gości, potwierdzili swoje przybycie między innymi Barbara Krafftówna, Jan Kobuszewski i Wiesław Myśliwski. Ciekawe, czy komisja konkursowa zdąży na jubileusz wybrać nowego dyrektora artystycznego? I czy nowy dyrektor wpisał w swój program dostosowanie repertuaru do poglądów prezydenta miasta?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji