Artykuły

Kraj. Kwesty na cmentarzach

Ludzie polityki, kultury i nauki, a także zwykli mieszkańcy będą w weekend kwestować na rzecz ratowania zabytkowych pomników na cmentarzach w całym kraju. Zbiórki odbędą się m.in. na stołecznych Starych Powązkach, na krakowskim Cmentarzu Rakowickim oraz na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Najbardziej znaną kwestą będzie z pewnością zbiórka na rzecz warszawskich Starych Powązek. W tegorocznej, 35. już kweście, weźmie udział ok. 200 osób, głównie aktorów m.in. Wojciech Młynarski, Irena Santor, Daniel Olbrychski, Piotr Adamczyk, Michał Żebrowski, Grażyna Wolszczak i Małgorzata Foremniak. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na renowację m.in. grobu Józefa Kowalewskiego, filomaty i przyjaciela Adama Mickiewicza, płyty nagrobnej najstarszej siostry Fryderyka Chopina - Ludwiki Jędrzejewiczowej oraz pomnika nagrobnego rodziny Jerzego Stempowskiego.

Stolica będzie kwestować także na rzecz ratowania pomników na innych zabytkowych nekropoliach. Zbiórka na rzecz Cmentarza Żydowskiego odbędzie się tylko w niedzielę. Datki zbierać będą m.in. Gołda Tencer, Krystyna Zachwatowicz, Maja Komorowska i Józef Duryasz. Po cmentarzu oprowadzać będzie Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Fundusze z tegorocznej zbiórki mają zostać przeznaczone na renowację nagrobka jednego z członków rodziny rabina Dow Ber Majzelsa.

Kwestę zorganizowano również na stołecznych cmentarzach ewangelickich. Rozpoczęła się ona już w piątek. Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim zbiórka potrwa cztery dni i oprócz członków parafii, wezmą w niej udział m.in. Krystyna Janda, Emilia Krakowska i Roman Kłosowski. Dochód z kwesty ma pomóc zarządowi cmentarza opłacić przeprowadzone w tym roku renowacje pomników nagrobnych należących m.in. do rodzin Koelichenów i Szweitzerów.

Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym zbiórka odbywać się będzie przez trzy dni. Na rzecz restauracji grobowca malarza Józefa Simmlera będą kwestować parafianie oraz aktorzy m.in. Jerzy Zelnik, Barbara Horawianka, Hanna Śleszyńska i Wojciech Wysocki.

Zbiórkę na rzecz ratowania krakowskich cmentarzy: Rakowickiego, Nowego Podgórskiego i Bronowickiego na Pasterniku, organizuje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. W przeddzień oraz w dniu Wszystkich Świętych weźmie w niej udział ok. 200 wolontariuszy m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz oraz Zbigniew Wodecki. Komitet wytypował już 30 zabytkowych i opuszczonych nagrobków do renowacji na Cmentarzu Rakowickim oraz 10 na nowym Cmentarzu Podgórskim.

Na kilkunastu krakowskich cmentarzach będzie prowadzona również "Kwesta Listopadowa" na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Wolontariusze będą zbierać pieniądze od soboty do poniedziałku.

Już w piątek rozpoczęła się także jubileuszowa 15. kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii - Starego Cmentarza. Na tej trójwyznaniowej nekropolii pochowani są obok siebie ewangelicy, wyznawcy prawosławia i katolicy. Na rzecz cmentarz kwestować będą m.in. uczniowie z łódzkich szkół, przewodnicy i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem oraz politycy, samorządowcy i ludzie kultury. Zebrane fundusze zostaną m.in. przeznaczone na renowację najcenniejszego zabytku nekropolii - mauzoleum Karola Scheiblera. Na jego remont potrzeba nawet 20 mln zł.

Artyści, ludzie kultury, przedstawiciele władz Zakopanego oraz harcerze będą w dniu Wszystkich Świętych kwestować także na zakopiańskich cmentarzach. Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka "króla przewodników tatrzańskich" Klimka Bachledy na Nowym

Cmentarzu oraz na renowację dwóch kamiennych nagrobków z motywami anioła na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, najstarszej zakopiańskiej nekropolii, gdzie spoczywają m.in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i Władysław Hasior.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji