Artykuły

A może do teatru?

Najważniejszym wydarzeniem teatralnym w Warszawie jest premiera "Hamleta" w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy. Arcydzieło Szekspira w nowym przekładzie Macieja Słomczyńskiego reżyserował Gustaw Holoubek. Scenografię zaprojektował Kazimierz Wiśniak. Rolę tytułową gra Piotr Fronczewski. Królem jest Marek Walczewski, Poloniuszem - Zbigniew Zapasiewicz, Ofelią - Magda Zawadzka.

W Teatrze Polskim w Szczecinie idzie z wielkim powodzeniem "Egzamin" Jana Pawła Gawlika w reżyserii Wandy Laskowskiej i scenografii Barbary Jankowskiej. Grają w tym przedstawieniu: Marian Nosek (sekretarz Malawski), Mirosław Gruszczyński (dyrektor szkoły), Piotr Chudziński (naczelnik Pstrąg) i Ewa Wrońska (profesor Chlebowska) (na zdjęciu).

W Olsztynie zainteresowanie wzbudza przedstawienie "Wniebowstąpienia magistra Wypanka" Andrzeja Zeylanda w reżyserii Jana Śleszyńskiego.

Nowe premiery przygotowały teatry muzyczne. W Teatrze Wielkim w Warszawie zaprezentowany został wieczór baletów Walentina Jelizariewa, jednego z najbardziej twórczych choreografów radzieckich. W skład wieczoru wchodzi "Adagietto", poemat choreograficzny do muzyki Gustawa Maniera (Adagietto z V Symfonii), "Symfonia klasyczna" do muzyki Sergiusza Prokofiewa i "Carmen" - suita baletowa Georges'a Bizeta i Rodiona Szczedrina. Walentin Jelizariew jest autorem libretta i choreografem spektaklu, scenografię zaprojektował Marek Dobrowolski i Eugeniusz Lisyk, ludowy artysta USRR, kierownictwo muzyczne sprawuje Andrzej Straszyński. W przedstawieniu biorą udział: Ewa Głowacka, Barbara Rajska, Renata Smukała, Miłosz Andrzejczak, Tadeusz Matacz, Ireneusz Wiśniewski, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego.

Warszawska Operetka wystąpiła z premierą przedstawienia pt. "Casanovą w Warszawie" do muzyki Ludomira Różyckiego z librettem Ziemowita Fedeckiego i Andrzeja Jareckiego. Reżyserowała Maria Fołtyn, scenografię zaprojektował Marian Kołodziej, choreografię opracował Witold Gruca. Kierownictwo muzyczne sprawuje Józef Klimanek.

Nie zapomniały także teatry o najmłodszych widzach. Warszawski "Guliwer" dał premierę "Przygód młodego Maja" Krzysztofa Teodora Toeplitza, zaś teatr "Lalka" w Pałacu Kultury i Nauki - wystawił "Szopkę krakowską" Stanisława i Tadeusza Estreicherów. W Teatrze Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena w Lublinie grana jest z dużym powodzeniem "Farfurka królowej Bony" Anny Świrszczyńskiej w reżyserii Włodzimierza Fełenczaka, scenografii Adama Kiliana, z muzyką Mieczysława Mazurka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji