Artykuły

Kraków. Premierowy "Werter" Borczucha w Starym

"Cierpienia młodego Wertera", młodzieńczy utwór Goethego z 1774 roku, to jedno z najgłośniejszych dzieł w historii literatury. Trudno uwierzyć, że słynna powieść przez lata pozostawała nieodkrytym lądem dla polskiego teatru. Zainteresował się nią Michał Borczuch i 30 października zaprasza na premierę do Starego Teatru.

Reżyser zaproponuje autorską, współczesną wersję znanej wszystkim historii, zatytułowaną po prostu "Werter", wydobywając wpisaną w nią opozycję kultura - natura, m.in. z pomocą wykonywanej na żywo muzyki Schuberta.

"Historia Wertera zaczyna się wtedy, kiedy zmęczenie znowu każe odwrócić wzrok od świata. Kiedy wszystko wokół jest jedynie okrutne. Co zrobić, gdy rzeczywistość wydaje się zaledwie śladem zostawianym przez odpływającą falę? Szukać ukojenia na ruinach natury? Zakochać się? A jeśli wszystko pozostanie obce?

Werter to widmo nawiedzające Wahlheim i jego mieszkańców. Przybywa, by po raz kolejny zamienić się w melancholijne zwierzę i zagrać samego siebie. Kim jest upiór zarażony niechęcią wobec świata i dlaczego nie daje nam spokoju?" - pisze dramaturg spektaklu, Łukasz Wojtysko.

***

Napisana w formie listów powieść Goethego błyskawicznie odniosła sukces, świetnie oddając gorączkowe nastroje zapowiadającego romantyzm Sturm und Drangperiode (okresu burzy i naporu).

Werter - z jego skrajnie indywidualistyczną postawą życiową i bezkompromisowym charakterem - stał się nie tylko idolem młodzieży końca XVIII i początku XIX wieku, wywołując falę naśladownictw - począwszy od niewinnych, dotyczących stroju (słynny żółty frak i niebieska kamizelka) po tragiczne, jak inspirowane egzaltowaną lekturą samobójstwa z miłości. Werter i jego ukochana Lotta stali się ikonami kultury, powszechnie znanymi symbolami, które do dziś żyją własnym życiem, niezależnie od tekstu Goethego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji