Artykuły

Baśń o marzeniu

"Kopciuszka" z morałem, tradycyjnego, bez eksperymentów zobaczymy już w sobotę w białostockim Teatrze Dramatycznym.

- Chcę po prostu opowiedzieć bajkę o marzeniach i ich rozwiązaniu - tłumaczy reżyser Wiesław Komasa.

Do wzięcia na warsztat bajki wg Brzechwy namówił go Piotr Kowalewski, p.o. dyrektora teatru.

- Długo mnie przekonywał. Nigdy w życiu nie robiłem bajki dla dzieci i, przyznam szczerze, trochę się tego obawiałem. To ogromny trud i odpowiedzialność - opowiada Komasa. - "Kopciuszek" to jedna z najpiękniejszych bajek. Warto dodać, że Modrzejewska marzyła, aby zagrać Kopciuszka. Pomyślałem sobie, że jest on pewną bazą dla aktora. Starałem się spektakl tworzyć w myśl dewizy mówiącej, że dla dzieci robi się spektakle tak samo, jak dla dorosłych, tylko prościej. Każdy z nas ma w sobie ukrytego Kopciuszka, bo być Kopciuszkiem, to znaczy umieć marzyć.

Na spektakl reżyser zaprasza w następujący sposób: - Niech przyjdą ci, którzy chcą się przekonać, czy mają w sobie jeszcze Kopciuszka...

- To dość szczególna bajka, która opiera się na dziecięcym pojęciu dobra i zła. Na dobrą sprawę nie dzieje się w niej nic złego, a mimo to jest to poruszająca historia - dodaje Tadeusz Woźniak, znany w Białymstoku kompozytor, autor muzyki do spektaklu. Specjalnie na jego i reżysera prośbę piosenki do białostockiego przedstawienia napisał znany tekściarz Andrzej Poniedzielski. Będą to cztery piosenki, które wyśpiewają białostoccy aktorzy. Na pytanie, jak śpiewają - Woźniak odpowiedział krótko: - Pracujemy nad tym.

Jego zdaniem muzyka w spektaklu Komasy pełnić będzie rolę błyskotki.

Autorką scenografii jest Małgorzata Grabowska. Nie zapowiada żadnych eksperymentów i niespodzianek scenograficznych i kostiumowych.

- Wszystkie panny w spektaklu są strojnie ubrane, nastroszone. Tylko Kopciuszek jest ubrany z prostotą. I w tym tkwi też tajemnica, dlaczego książę na balu wybiera właśnie Kopciuszka. Bo porywa go prostota i tkwiące w niej piękno - opowiada scenografka.

Kopciuszka zagra Justyna Godlewska, Królewicza - Bernard Maciej Bania, macochę - Jolanta Borowska, Wróżkę - występująca gościnnie Aleftyna Gościmska. W spektaklu zobaczymy ponadto: Monikę Zaborską, Jolantę Skorochodzką, Tadeusza Grochowskiego, Andrzeja Redwansa, Sławomira Popławskiego i Krystynę Kacprowicz. Gościnnie również wystąpi Teatr Tańca Współczesnego, Teatr Tańca i Improwizacji oraz Klub Tańca "Feniks".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji