Artykuły

Ojcowie o ojcach

- Podejmiemy tematy zabawne, ale także poważne: bicie dzieci, podcinanie im skrzydeł, rywalizacja ojca z synem czy dziecko a koledzy - jak czuje się ojciec, dla którego pojawienie się dziecka oznacza zamknięcie poprzedniego etapu życia. Podchodzimy do życia z dystansem, więc wiele aspektów pokażemy poprzez żart, ironię. Chcemy strącić ojca polskiego z piedestału - mówi aktor RAFAŁ RUTKOWSKI przed premierą "Ojca polskiego" w Teatrze Polonia w Warszawie.

Po sukcesie "To nie jest kraj dla wielkich ludzi", czyli oneman show wystawianego w klubokawiarni Chłodna25, Rafał Rutkowski (na zdjęciu) i Michał Walczak przygotowali przedstawienie w podobnej konwencji: "Ojciec polski". Premiera odbędzie się w sobotę z okazji czwartych urodzin Teatru Polonia. Spektakl wyprodukowano wspólnie z Teatrem Montownia.

Rafał Rutkowski: - W "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" pokazywaliśmy różne polskie charaktery. Tym razem skupiamy się na temacie ojcostwa. To trochę temat tabu. Mamy dwa modele - ojca z rodziny patriarchalnej, groźnego jak Bóg Ojciec. I drugiego, tego nowoczesnego, bardziej kumpla. Mam wrażenie, że dziś mężczyźni nie chcą być jak ten pierwszy, a nie do końca wiedzą, co zrobić, by być jak ten drugi.

Tematem ojcostwa zacząłem interesować się siedem lat temu. Byłem ojcem nietypowym, bo moja żona miała już półtoraroczne dziecko. Musiałem się z córką Mają najpierw zaprzyjaźnić, później pojawiła się miłość. Dzięki temu zrozumiałem, że ojcem się nie jest. Ojcostwo trzeba zbudować. Tatą jest ten, który bawi się klockami, pokaże, że nóż jest ostry, wytrze nos. Pojawienie się drugiego dziecka - syna-obfitowało w ko-lejne obserwacje. Michał Walczak, autor sztuki i reżyser, też jest ojcem, więc postanowiliśmy skanalizować nasze przemyślenia na ten temat w spektaklu.

Podejmiemy tematy zabawne, ale także poważne: bicie dzieci, podcinanie im skrzydeł, rywalizacja ojca z synem czy dziecko a koledzy - jak czuje się ojciec, dla którego pojawienie się dziecka oznacza zamknięcie poprzedniego etapu życia. Podchodzimy do życia z dystansem, więc wiele aspektów pokażemy poprzez żart, ironię. Chcemy strącić ojca polskiego z piedestału.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji