Artykuły

Teatr TV. Premiera spektklu "Gry operacyjne"

W Teatrze Telewizji pierwsza tej jesieni premiera Sceny Faktu. Obejrzymy przedstawienie " Gry operacyjne" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej z Magdaleną Cielecką i Konradem Imielą w rolach głównych.

Spektakl dotyczy dramatycznych losów niezwykłej pary: Petera Rainy i jego żony Basi. Peter Raina, Hindus z pochodzenia, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Oxfordu, i Barbara, studentka arabistyki, poznali się w polowie lat 60. na studenckim przyjęciu. Raina od początku pobytu w Polsce, oprócz pracy naukowej, był zaangażowany w działalność opozycyjną. Zapłacił za to wydaleniem z naszego kraju.

Wspólnie z Basią zamieszkali w Berlinie Zachodnim. Peter Raina był tam centralną postacią środowisk opozycyjnych polskiej emigracji.

Niespodziewanie, w wieku 40 lat, Barbara zmarła na zawał. Prawie ćwierć wieku po jej śmierci Raina odkrył tajemnicę ich wspólnego życia.

Przyjechał z Berlina do Warszawy po otrzymaniu od Instytutu Pamięci Narodowej statusu pokrzywdzonego i postanowił zajrzeć do swojej teczki. Nie od razu zorientował się, że to akta jego żony noszącej pseudonim "Sehu". Odkrył, a kiedy to już się stało, nie mógł uwierzyć, że Barbara przez kilkanaście lat ich małżeństwa donosiła na niego do SB.

Spektakl oparty jest na książce Petera Rainy "Bliski szpieg", którą autor dedykował żonie. Opisuje w niej swoją antykomunistyczną działalność i pracę ówczesnych agentów SB. Wie, że żona podjęła współpracę z własnego wyboru, przekazywała informacje o najbliższym człowieku. Nigdy nie próbowała zerwać związków z SB, przeciwnie, stawały się one coraz silniejsze. Do chwili nagłej śmierci pozostała najcenniejszym źródłem informacji o Peterze Rainie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji