Artykuły

"Trzech w linii prostej" wg Romana Bratnego

5 VIII godz. 18.15 p. 2

Powieść Romana Bratnego "Trzech w linii prostej" po raz pierwszy trafiła do rąk czytelników w odcinkach, drukowana w "Kulturze". Miała następnie kilka wydań książkowych, a teraz została zaadaptowana na widowisko telewizyjne, które zobaczymy na scenie studia Współczesnego. Skąd ta popularność powieści? - Odpowiedź jest jednoznaczna: decyduje o tym jej współczesność.

Roman Bratny, pisarz z pokolenia Kolumbów - określenie to zawdzięczamy innej jego powieści: "Kolumbowie rocznik 20" - regularnie zajmuje się w swym pisarstwie żywymi, często węzłowymi problemami polskiej teraźniejszości. Interesuje go wszystko, wśród czego i czym aktualnie żyjemy, interesuje również geneza tej rzeczywistości - moralna i polityczna, obyczajowa i intelektualna.

W "Trzech w linii prostej" bohaterami są przedstawiciele trzech pokoleń Jerzmanów: dziad, syn i wnuk. Poznajemy ich w okresie II wojny światowej i lat powojennych. Różnie rozumieją czas, w jakim przyszło im żyć i działać, popełniają błędy, popadają w konflikty - ale zawsze są nie obojętni. Bo nie błędy - według autora - są miarą oceny człowieka, ale jego uczestnictwo w życiu społecznym; nie błądzą tylko bezczynni, i tu trzeba przyznać Bratnemu rację.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji