Artykuły

Jutro w teatrze TV Wiliam Szekspir "Poskromienie złośnicy"

Wiliam Szekspir (1564-1616) uznawany jest na całym świecie najlepszym dramaturgiem wszechczasów. Od prawie 500 lat jego sztuki grywane były setki tysięcy razy na wszystkich niemal scenach globu. Szekspir nie jest jedynym z dramaturgów ubiegłych stuleci grywanych obecnie. O ile jednak z kilkuset sztuk Lope de Vegi tylko kilkanaście wytrzymało próbę czasu, zestarzały się też niektóre komedie Moliera i Calderona, tak cała twórczość Szekspira jest aktualna do dzisiaj.

W powszechnym przekonaniu Szekspir jest przede wszystkim autorem znakomitych tragedii. takie wyobrażenia ukształtowaliśmy sobie na podstawie lektur szkolnych: "Hamleta", "Makbeta" czy "Romea i Julii". W rzeczywistości zaś Szekspir jest także doskonałym komediopisarzem. "Sen nocy letniej". "Burza", "Wieczór Trzech Króli", "Jak wam się podoba" to komedie, które rozśmieszały już w XVII wieku i bawią do dzisiaj.

"Poskromienie złośnicy" to też jedna z bardziej znanych komedii Szekspira. Powstała około roku 1594 na początku jego działalności dramatycznej. Na scenach polskich gości bardzo często, a od roku 1945 wystawiono ją 23 razy ("Hamleta" 29 razy). Między innymi ostatnio w Lublinie, Katowicach i Toruniu.

Obecnie spektakl telewizyjny jest powtórzeniem inscenizacji z roku 1970. Przedstawienie reżyseruje Zygmunt Hübner a występują w nim znani aktorzy scen warszawskich, m. in.Magda Zawadzka, Tadeusz Łomnicki i Zbigniew Zapasiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji