Artykuły

Paryż. Wydarzenia Roku Grotowskiego

W paryskim Centrum Pompidou rozpoczął się w ten weekend cykl pięciodniowych imprez z okazji Roku Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO. Na program obchodów składają się pokazy filmów dokumentalnych o wybitnego polskim twórcy teatralnym oraz poświęcone mu debaty i sesje naukowe.

Część paryskich obchodów Roku Grotowskiego odbywa się w prestiżowym Centrum Pompidou. W sobotę i niedzielę o fenomenie popularności polskiego reżysera we Francji dyskutowali francuscy i polscy miłośnicy jego teatru. Był wśród nich francuski minister kultury Jack Lang, który w połowie lat 60., jako dyrektor festiwalu teatralnego w Nancy, przyczynił się do światowej sławy Grotowskiego.

W Centrum Pompidou wyświetlono w niedzielę cztery filmy dokumentalne o Grotowskim i jego spektaklach. Można było obejrzeć m.in. filmowy zapis jego słynnego przedstawienia z 1968 r. "Akropolis" według sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Pokazano także swoisty artystyczny testament twórcy w reżyserii Marianne Ahrne, powstały w 1992 roku na zamówienie włoskiej telewizji RAI. Grotowski opowiada w nim o swoich inspiracjach i kulisach pracy nad spektaklami.

- Przeżycie Grotowskiego się nie skończyło, ono trwa na całym świecie, a Paryż jest niebywale istotnym miejscem, ponieważ sława Grotowskiego zaczęło się właśnie tutaj - mówił w niedzielę uczestnik spotkania Ludwik Flaszen, współtwórca teatru Laboratorium.

- Nasz kochany Jerzy pewnie patrzy na nas teraz z nieba i uśmiecha się - dodał Flaszen, nawiązując do rzeszy miłośników w różnym wieku, którzy szczelnie zapełnili w niedzielę dwustuosobową salę paryskiego centrum sztuki współczesnej.

W ramach paryskich obchodów w przyszłym tygodniu na paryskiej Sorbonie i w College de France odbędzie się sesja naukowa o antropologii teatru według Grotowskiego, a także spotkanie z wybitnym brytyjskim reżyserem Peterem Brookiem, autorem książki o polskim reżyserze.

Francuskie imprezy upamiętniające polskiego reżysera zorganizowały Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i paryska Sorbona przy wsparciu kilku innych instytucji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji