Artykuły

Dlaczego "Beniowski" musi mieć drugą część? (fragm.)

Na tle cudownej scenografii wysnutej ze słuckiego pasa, pojawia się sam mistrz ceremonii (poeta? narrator?) Hanuszkiewicz i tak jak znajdowałby się na estradzie "Dudka" zaczyna pogodnie: "Dobry wieczór państwu... Za panowania króla Stanisława, mieszkał ubogi szlachcic na Podolu; wysoko potem go wyniosła sława; szczęścia miał mało w życiu, więcej bolu..." Potem, z wyrzu­tem prawej ręki godnym sopockich fe­stiwali, anonsuje: "Beniowski!" I zjawia się Olbrychski.

Jest w tym spektaklu wszystko. Cudowna poezja, cudowny dowcip, pomysły reżyserskie godne tej sce­ny i tego inscenizatora. Gdy jednak zapada kurtyna orientujemy się iż czegoś było nam brak. I dopowia­damy szybko: oczywiście brak dyrektorowej! Stąd wniosek, że bę­dzie i druga część.

Pesymiści stwierdzili co prawda, że po wszystkich królowych i wszystkich dziewicach jakie grała na tej scenie nie ma już postaci godnych jej talentu, optymiści - wiedzieli jednak, że została jeszcze jedna, jedyna w zanadrzu: Matka Boska! I rzeczywiście! Matka Boska Kucówna mówi zresztą tekst przepięknie (chwilami tylko naśladując Irenę Dziedzic, naśladującą Irenę Eichler) niemniej nie jest w stanie nawet ona podnieść temperatury drugiej części spektaklu, która wy­raźnie słabnie...

Może za mało w niej Olbrychskie­go i Hanuszkiewicza (dwóch wybornych protagonistów aktu I)? Może trochę zbyt pokomplikowany jest tu konglomerat tekstów z "Księdza Marka", "Zawiszy Czarnego", "Ma­rii Stuart", z listów Słowackiego, a nawet tekstów Norwida? Nie wiadomo dokładnie, tak czy ina­czej - cześć pierwsza, ponad wszelkie pochwały, godna jest obowiązkowego zobaczenia!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji