Artykuły

Kraków. Nowe plany Starego Teatru

Premiery Grzegorzewskiego, Warlikowskiego, Lupy, warsztaty romantyczne, gościnne występy spektakli z Rosji, Niemiec i Ameryki - to tylko niektóre plany Starego Teatru.

Do końca sezonu odbędzie się kilka premier: już w sobotę, w ramach Studia baz@rt - "Komponenty" Małgorzaty Owsiany w reżyserii Michała Borczucha. Następna premiera Studia baz@rt, "Nocny autobus" Michała Walczaka w reżyserii Jarosława Tumidajskiego - 12 lutego. "Pani Ka" Noelle Renaude w reżyserii Magdaleny Ostrokólskiej wejdzie do repertuaru w późniejszym terminie.

Krakowska premiera "Nocy" Andrzeja Stasiuka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego planowana jest na 3 lutego. Spektakl przygotowany został we współpracy z teatrem w Düsseldorfie w ramach Unii Teatrów Europy, z udziałem aktorów polskich i niemieckich (premiera w Düsseldorfie odbyła się 8 stycznia [na zdjęciu]). Z okazji premiery odbędzie się spotkanie ze Stasiukiem, otwarcie wystawy "Świat. Fotografie dzieci z Jasionki i Krzywej" oraz koncert autora muzyki do spektaklu Mikołaja Trzaski i zespołu Łoskot.

Przygotowywany w koprodukcji z teatrem Rozmaitości spektakl Krzysztofa Warlikowskiego "Krum" wg sztuki Hanocha Lewina będzie miał premierę w Krakowie 12 marca (warszawska premiera - 3 marca). W spektaklu grają aktorzy obu teatrów: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Radwan-Gancarczyk, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Marek Kalita, Redbad Klynstra, Paweł Kruszelnicki, Zygmunt Malanowicz, Adam Nawojczy, Jacek Poniedziałek.

Paweł Miśkiewicz rozpoczął próby własnej adaptacji powieści Eliasa Canettiego "Auto da fé". W rolach głównych Iwona Bielska i Jan Peszek, premiera w kwietniu. Na czerwiec planowana jest premiera "Kraksy" Friedricha Dürrenmatta w reżyserii i adaptacji Wojciecha Smarzowskiego (reżysera filmu "Wesele"). Do Starego Teatru powraca Jerzy Grzegorzewski - premiera "Krzeseł" Eugene Ionesco w jego reżyserii, z Anną Dymną i Jerzym Trelą, przewidziana jest na kwiecień. W połowie maja odbędzie się premiera ostatecznej wersji "Zaratustry" Krystiana Lupy.

Już w przyszłym tygodniu, w środę i czwartek, w Starym Teatrze oglądać można będzie "Wujaszka Wanię" wyreżyserowanego przez Lwa Dodina w Małym Teatrze Dramatycznym w Sankt Petersburgu. We wtorek o godz. 16 na Nowej Scenie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Kolejny baz@rt, tym razem polsko-niemiecko-szwajcarski, odbędzie się jesienią. Ale w ramach Studia baz@rt właśnie trwają warsztaty prowadzone przez niemiecki zespół performerów Gob Squad. Pokaz odbędzie się 26 stycznia.

Gościem Studia baz@rt, które nawiązało współpracę z Sundance Institute (fundacją Roberta Redforda), będzie spektakl "I am my own wife" (Jestem swoją własną żoną), monodram Dough Wrighta w wykonaniu Jeffersona Maysa, wyreżyserowany przez Moisesa Kaufmana. Spektakl został obsypany nagrodami (Nagroda Pulitzera dla najlepszej sztuki teatralnej, Tony Awards dla aktora i reżysera). Jako że tematem przedstawienia jest transseksualizm, wizycie towarzyszyć będzie sympozjum i warsztaty z zakresu tożsamości płci (13-19 kwietnia).

W maju (od 20 do 25) trwać będzie festiwal re_wizje/romantyzm. Młodzi reżyserzy przygotowują przedstawienia na podstawie tekstów romantycznych, które ich szczególnie zainteresowały. Zobaczymy sztuki Norwida, Słowackiego, Krasińskiego, Fredry w reżyserii Krzysztofa Jaworskiego, Bogny Podbielskiej, Michała Zadary, Pawła Passiniego, Michała Borczucha. Zaproszono również wybitne osobistości ze świata sztuki i nauki, które chcą podzielić się swoimi fascynacjami literaturą romantyczną. Udział zapowiedzieli: Ewa Bieńkowska, Jacek Bomba, Krystian Lupa, Michał Paweł Markowski, Małgorzata Dziewulska, Maria Poprzęcka, Dorota Siwicka, Marek Bieńczyk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji