Artykuły

Warszawa. Nagrody Korczaka 2009

Na zakończonym w sobotę XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla dzieci i Młodzieży Korczak 2009 najwięcej nagród zdobył spektakl "Układanka".

Zarówno jego reżyser Robert Jarosz, jak i aktorka Diana Jędrzejewska, ukończyli warszawską Akademię Teatralną (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Trzeci z wyjątkowo twórczego, choć kameralnego zespołu, Patryk Lichota jest absolwentem kulturoznawstwa oraz student muzykologii na poznańskim uniwersytecie. I właśnie w Poznaniu, niezrzeszone formalnie trio, stworzyło projekt, którzy zachwycił zarówno dziecięce, jak i dorosłe jury.

"Układanka" Teatru The Moods to spektakl na dwoje aktorów, wielkie kolorowe figury geometryczne i muzykę tworzoną na żywo przez saksofon i gitarę. Adresowany do maluchów. Widzów nawet rocznych, do tej pory rzadko zapraszanych do teatru. Na ich oczach powstaje kolorowy świat - mieszają się barwy i zmieniają formy, układające się w przeróżne kształty. "Układanka" otrzymała dwa bardzo ważne wyróżnienia: "Kota w Worku" od profesjonalnego jury czyli zaproszenie teatru na kolejną edycję festiwalu z pominięciem procedury kwalifikacyjnej oraz "Ziarenko" - Nagrodę Publiczności przyznawaną przez jury dziecięce.

"Złocisty" - Grand Prix Festiwalu, trafił do twórców spektaklu "Na Arce o ósmej" Teatru Współczesnego ze Szczecina. Sztuka niemieckiego dramaturga o trudnej przyjaźni trzech pingwinów przekonała do siebie pełną humoru opowieścią, w której nie zabrakło miejsca na refleksję nt. lojalności, zdrady, dylematów wyboru a także problemu obecności Boga w świecie dziecka.

Dorosłe jury pochwaliło jeszcze trzy spektakle. Poza zawodowym Teatrem Pleciuga ze Szczecina i jego musicalowym spektaklem "Pippi Pończoszanka", Teatrem Figur z Krakowa i jego przedstawieniem "Zapach słoni po deszczu", doceniło także warszawski Teatr 21, działający przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę". Spektakl "Alicja" w równej mierze został zainspirowany "Alicją w Krainie Czarów" Lewisa Carolla, jak i osobą jednej z aktorek teatru - dziewczyny z autyzmem. "To teatr, w którym bycie postacią na scenie nie przeszkadza aktorom w pozostaniu również samym sobą" - zapewniają twórcy przedstawienia.

Laureatami Korczaka 2009 zostali też ludzie tworzący dla teatru i piszący o nim:

Nasza redakcyjna koleżanka Jolanta Gajda-Zadworna otrzymała Nagrodę dla Krytyka Teatru dla Dzieci i Młodzieży za rok 2008 przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

W uzasadnieniu czytamy: "Za konsekwentne recenzowanie najciekawszych zjawisk w dziedzinie sztuki adresowanej do dzieci i młodzieży, w tym także teatru oraz za dociekliwość i wrażliwość w opisywaniu analizowanych spektakli."

Nagrodę im. Jana Dormana dla twórcy polskiego odebrał Aleksander Maksymiak. A dla twórcy zagranicznego - Jakub Krofta (Czechy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji