Artykuły

Chorzów. Czeska tragikomedia o kobietach w Rozrywce

Kobiety powinny rządzić światem. Ale o kobietach najlepiej opowiadają mężczyźni. Na przykład Igor Šebo - słowacki aktor i dramaturg mieszkający w czeskiej Pradze, który w Teatrze Rozrywki w Chorzowie przygotowuje nowy spektakl o kobietach i mężczyznach "Kamyk w bucie". Premiera w piątek

Šebo, ponownie jak w "Pomalu, a jeszcze raz", znów sięga po tematy związane z aktorstwem i teatrem, ale także po problemy relacji damsko-męskich. "Kamyk w bucie" to historia aktorki, jej zmagania z życiem i teatrem oraz próby pogodzenia wielu ról, nie tylko teatralnych (...) pomiędzy aktorską parą Małgorzatą Gadecką i Mirosławem Książkiem bezustannie iskrzy. - Nic nie wiecie o kobietach - rzuca kokieteryjnie Gadecka. - To wy nic nie wiecie o sobie - odpowiada zadziornie Książek. Oddają się przekomarzaniom niczym stare dobre małżeństwo. Prawią sobie złośliwości, ale czynią to z ogromną czułością. (...)

Premiera "Kamyka w bucie" już w piątek na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

***

Rozmowa z Igorem Šebo

Anna Wróblowska: Czy znów uraczy nas Pan słynnym czeskim poczuciem humoru?

Igor Šebo: Obiecałem, że to będzie tragikomedia, ale do końca nie wiem, czy mi się to uda. Sztuka jest co prawda czeska, ale mam tylko polskich aktorów (śmiech). Cały czas toczymy walkę o to, jak połączyć mój słowacko-czeski tekst, moje myślenie z ich emocjami (...) - w zdarzeniu tragicznym zawsze można znaleźć elementy komiczne. I to jest czeska specjalność, której w "Kamyku..." na pewno nie zabraknie.

A skąd u Pana skłonność do mówienia w spektaklach o kobietach?

- Dla mnie sztuka, w której są sami faceci, jest strasznie nudna. A kobieta na scenie może wszystko. Mało tego - jest w stanie zainteresować sobą także inne kobiety. Tak naprawdę fascynuje mnie to, co kobiety mają do powiedzenia, co mają w głowach, bo myślicie zdecydowanie inaczej niż my (...)

Czyli jest Pan znawcą kobiecej natury.

- Mam nadzieję (śmiech)

A jaka jest definicja kobiecości według Igora Šebo?

- Definicja kobiecości? Jesteście tajemnicze i bardzo fajnie, kiedy o tym wiecie, a kiedy to wiecie, możecie wszystko (...) Gdyby światem rządziły kobiety, byłby lepszy.

*** Całość w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji