Artykuły

Warszawa. Czytanie "Fenicjanek" w Laboratorium Dramatu

Laboratorium Dramatu zaprasza na aktorskie czytanie "Fenicjanek" Eurypidesa, kończące pierwszą część cyklu "Toksyczna rodzina antyczna". Czytanie odbędzie się 5 października o godz. 19.00, w Laboratorium Dramatu przy ul. Olesińskiej 21. Wstęp wolny.

Cykl rozpoczęło czytanie "Siedmiu przeciw Tebom" Ajschylosa pokazujące walkę Polinejka i Eteoklesa o Teby opowiedzianą z punktu widzenia żołnierza, którym był w młodości Ajschylos. Zakończeniem pierwszej części cyklu będą "Fenicjanki", czyli ten sam mit o bratobójczej walce, lecz w wersji nastawionego pacyfistycznie, wychowanego podczas złotego wieku Aten, Eurypidesa. Ta wersja mitu ma wydźwięk antydespotyczny i demokratyczny.

Cykl "Toksyczna rodzina antyczna" proponuje nową perspektywę czytania tragedii greckiej, według której to nie los rządzi człowiekiem lecz człowiek losem. Perspektywa ta szczególnie sprawdza się w "Fenicjankach". Ta sztuka - jak stwierdził tłumacz i badacz tragedii Jerzy Łanowski - "nie potrzebuje bóstwa z machiny. To opowieść o losie jednego człowieka i dzieci, które spłodził. Dla starożytnych jedność krwi to jedność bytu".

Reżyser - Kuba Kowalski.

Moderator dyskusji - Jagoda Hernik Spalińska (teatrolog)

Eksperci - dr Zbigniew Kadłubek (filolog klasyczny) i dr Z.W. Dudek (psychiatra, redaktor naczelny pisma "ALBO Albo", poświęconego psychologii kultury).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji