Artykuły

Wrocław. Festiwal scenarzystów pomysłu Roberta Gonery

Reżyserzy Bohdan Slama z Czech i Emily Atef z Niemiec będą wśród gości 3. Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów, który w październiku odbędzie się we Wrocławiu. Warsztaty, projekcje filmów i konkurs na najlepszy scenariusz - to elementy imprezy.

Festiwal "Interscenario" - organizowany we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych - potrwa od 22 do 25 października.

Jego pomysłodawcą jest aktor Robert Gonera, głównym organizatorem Fundacja "Zdolni ale Leniwi" z Wrocławia, zaś opiekunem artystycznym czeski reżyser Petr Zelenka.

Bohdan Slama i Emily Atef poprowadzą we Wrocławiu warsztaty dla scenarzystów. Reżyserzy ci tworzą filmy na podstawie własnych scenariuszy. Slama zrealizował w ten sposób m.in. "Dzikie pszczoły" (2001), "Szczęście" (2005, nagrodzone Grand Prix na festiwalu w San Sebastian) i "Mojego nauczyciela" (2008), natomiast Atef - dramaty "Droga Molly" (2005, z polskimi aktorami Robertem Gonerą, Mirosławem Baką, Janem Wieczorkowskim, Adrianną Biedrzyńską i Maciejem Robakiewiczem w obsadzie) i "Obcy we mnie" (2008).

Na festiwalu odbędą się również projekcje filmów Slamy i Atef. Publiczność zobaczy "Dzikie pszczoły" i "Obcego we mnie". Wśród dzieł innych reżyserów, które zostaną zaprezentowane, znajdą się "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka, "Spotkanie w Palermo" Wima Wendersa i "Moja krew" Marcina Wrony. Wszystkie te filmy twórcy nakręcili według scenariuszy własnego autorstwa.

Polscy filmowcy, którzy poprowadzą na festiwalu warsztaty to m.in. reżyserzy Sławomir Fabicki i Marcin Wrona.

W konkursie na najlepszy scenariusz filmu fabularnego - przeznaczonym dla profesjonalistów i debiutantów - główną nagrodę przyzna prezydent Wrocławia.

W manifeście tegorocznej edycji "Interscenario" Gonera przypomniał, że w tym roku przypada 55-lecie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu - miejsca, w którym "swoje dzieła tworzyli wielcy polskiego filmu: Has, Wajda, Polański, Chęciński, Lenartowicz, Kieślowski".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji