Artykuły

Łódź. "Opera Dożynki" stymuluje układ nerwowy

Na nietypowy spektakl zaprasza łódzki Teatr Napięcie.

"Opera Dożynki" [na zdjęciu] - projekt subliminalny Teatru Napięcie realizujący ideę inter-psychicznego seansu teatralnego, opartego na świadomym stymulowaniu wyobraźni widzów za pomocą generowania formalno-technicznych środków opartych na wizualno-akustycznych częstotliwościach z zakresu od 4 do 15 Hz. W spektaklu tym Teatr Napięcie buduje specjalną aparaturę sceniczną, a tym samym posługuje się zupełnie nowatorskimi metodami, których jeszcze nikt na świecie nie wykorzystał w pełni do tworzenia przedstawień teatralnych Zaznaczamy, iż jest to projekt eksperymentalny, zakładający nieustanny rozwój oraz swoiste auto-doskonalenie.

"Opera Dożynki" jest odgrywana w bardzo nietypowej przestrzeni, podzielonej na dwie sceny, dwie widownie, i dwa spektakle odgrywające się w innym punkcie diachronii czasowej postaci. Fabuła "Opery Dożynek" (opowiadająca o kryzysie wieku średniego - jego kulminacji i genezie) odgrywana jest na dwóch podestach scenicznych ustawionych naprzeciwko siebie. Widzowie są ulokowani pomiędzy podestami scenicznymi w taki sposób, iż podczas jednorazowego oglądania spektaklu, mają dostęp tylko do połowy komunikatu frenetyczno-fabularnych tautologii życia. Aby zrozumieć spektakl w całości, widzowie muszą przyjść na spektakl ponownie i usiąść w miejscu, z którego będą mogli obserwować działania rozgrywające się w obrębie drugiej przestrzeni/ akcji, której wcześniej nie widzieli. Dlatego też "Opera Dożynki" podczas jednego pokazu realizowana jest zawsze dwukrotnie.

Bardzo istotna dla akcji scenicznej "Opery Dożynek" jest warstwa audio spektaklu oraz wykorzystany w seansie tekst Andrzeja Sosnowskiego pt. "Konwój. Opera". Tekst, o którym mowa jest bardzo złożonym, gęstym monologiem wewnętrznym. Z tego też powodu całościowa warstwa audio spektaklu Teatru Napięcie pt. "Opera Dożynki" podawana jest widzom przez słuchawki stereofoniczne, co doprowadza do efektu, który nazywamy: Na scenie jest cicho, choć w głowie widza panuje gwar myśli

Przed wejściem na spektakl wymagane jest podpisanie "Oświadczenia zgody na stymulacje układu nerwowego podczas spektaklu".

***

OBSADA: Ewa Fukuoka, Anna Frątczak, Łukasz Długołęcki, Marian Madaliński; AUTOR TEKSTU: Andrzej Sosnowski; LEKTOR TEKSTU: Łukasz Długołęcki; DŹWIĘK + KOMPOZYCJE: Piotr Pięta; SYSTEM AKUSTYCZNY: Marcin Koperski; KOORDYNACJA PROJEKTU: Łukasz Pięta.

6.10.2009 r. (Wt), godz.19:00, pokaz seansu pt. "Opera Dożynki"

w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54

w ramach FESTIWALU CROSSROADS "Łódź" Skrzyżowanie

(wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, 50 os.)

15.10.2009 r. (Cz), godz. 16:00, pokaz seansu pt. "Opera Dożynki"

w Łódzkim Domu Kultury (sala nr 6), ul. Traugutta 18, Łódź

w ramach Przeglądu ŁóPTA 2009

(bilety: 3 zł, ilość miejsc ograniczona, 50 os.)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji