Artykuły

Poznań. Monika Mych zaśpiewa w Barcelonie

Monika Mych (na zdjęciu), solistka Teatru Wielkiego, wystąpi w "Królu Rogerze" na scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

"Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Pountneya jest koprodukcją austriacko-hiszpańską. Spektakl ten był już grany w Bregenz (Austria) na początku sierpnia. Premierowy spektakl na scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie odbędzie się na początku listopada.

- Na pytanie, jaka jest moja wymarzona rola, zawsze odpowiadałam - Roksana z "Króla Rogera" Szymanowskiego. W Warszawie "Króla Rogera"oglądałam osiem razy, za każdym razem zachwycając się innym elementem spektaklu! Ta partia to spełnienie moich marzeń - opowiada Monika Mych.

Wszystko zaczęło się od przesłuchań, które dotyczyły występów w Stanach Zjednoczonych. - Poziom był bardzo wysoki, spotkałam wtedy solistów - prawdzie legendy, to było bardzo cenne doświadczenie - mówi M. Mych. Występom solistów przysłuchiwał się Andrzej Szwed, zajmujący się działalnością impresaryjną. To właśnie on skontaktował się z Moniką Mych w sprawie występów w Barcelonie.

Solistka Teatru Wielkiego do Barcelony wyjeżdża na początku października. Przed nią miesiąc ciężkiej pracy nad rolą Roksany. Na barcelońskiej scenie wystąpi 7 oraz 11 listopada. Podczas pracy nad spektaklem "Król Roger" spotkają się znani artyści z całego świata. Polskie sceny reprezentować będzie m.in. Jadwiga Rappé, Aleksander Teliga czy Pavlo Tolstoy. - To dla mnie ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie tak wspaniałych artystów i móc poznać ich doskonały warsztat wokalny - mówi M. Mych.

MONIKA MYCH (sopran)

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończyła w 2003 roku, w klasie prof. Bożeny Betley.

Podczas studiów brała udział w licznych kursach wokalnych (interpretacja muzyki niemieckiej, angielskiej i muzyki Rossiniowskiej) oraz w przedstawieniach oper - "Jaś i Małgosia" - E. Huperdinck'a w Kielcach i "Don Giovanniego" w Teatrze Małym w Warszawie.

Występowała na koncertach poświęconych twórczości R. Straussa, W. Żeleńskiego, F. Nowowiejskiego, J. Brahmsa, F. Schuberta oraz G. Verdiego.

Ma w repertuarze liczne pieśni i arie od Haendla do Pucciniego oraz kompozytorów polskich (m.in. Różycki, Pankiewicz, Lutosławski, Szymanowski, Nowowiejski, Niewiadomski). Ma również bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy (Bach, Pergolesi, Haydn, Mozart, Beethoven, Debussy, Orff, Szymanowski, Milhaud). W czerwcu 2000 r., w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, dokonała światowego prawykonania cyklu pieśni "Sea chronicles" australijskiego kompozytora Paula Stanhope.

W tym samym roku wzięła udział w nagraniu płyty z muzyką Franciszka Lessla i Karola Kurpińskiego wydanej przez Acte Prealable nominowanej do Fryderyków 2000. W styczniu 2001 roku odbyła tournée po Chile, śpiewając recitale m.in. podczas największego festiwalu muzyki klasycznej w Ameryce Południowej "Semanas Musicales" we Frutillar.

W maju tego roku wzięła udział w IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu, w którym zajęła III miejsce (I-go nie przyznano), jak również otrzymała nagrodę im. G. Verdiego, nagrodę Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia" z Katowic oraz nagrodę Dyrektora Opery Wrocławskiej. W 2003 roku otrzymała nagrodę specjalną na XXII Międzynarodowym konkursie wokalnym Hans Gabor Belvedere w Wiedniu.

W roku 2002 oraz 2003 występowała na koncertach u boku maestro Wiesława Ochmana. Występuje z recitalami w Polsce i za granicą. Śpiewała m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Poznańskiej oraz Zabrzańskiej. Zaraz po ukończeniu studiów zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu w koncertowym wykonaniu opery G. Verdiego "Ernani", w partii Elviry. W styczniu 2004 pojawiła się ponownie na deskach tego Teatru w roli Hrabiny w "Weselu Figara" W.A. Mozarta, a w marcu w partii Maddaleny, w operze "Andrea Chenier" Umberto Giordano.

Od września 2004 jest solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

W październiku 2005 zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w partii Maddaleny w "Andrea Chenier". Do najważniejszych partii operowych, posiadanych w swoim repertuarze, zalicza: Elvirę ("Ernani" - G. Verdi), Desdemonę ("Otello" - G. Verdi), Maddalenę ("Andrea Chenier" - U. Giordano), Hrabinę ("Wesele Figara" - W.A. Mozart), Paminę i I Damę ("Czarodziejski flet" - W.A. Mozart), Fiordiligi ("Cosi fan tutte" - W.A. Mozart), Tatianę ("Eugeniusz Oniegin" - P. Czajkowski), Agatę ("Wolny Strzelec" - C.M. von Weber), Marie Antoine i Marie Marianne ("Ça ira

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji