Artykuły

Tola Korian w roli Dulskiej

Sztuki Gabrieli Zapolskiej ucho­dzą za najlepiej skonstruowane utwory teatralne polskiego piś­miennictwa. Jako kobieta-dramaturg Zapolska jest czymś wyjątkowym nawet w skali światowej. Nie­które jej utwory, w szczególności "Moralność pani Dulskiej", były grywane za granicą i są często wznawiane w Kraju.

Tematem komedii jest demasko­wanie obłudy. "Dulska" i "dulszczyzna" w polskim piśmiennictwie stały się pojęciami. Czy ten typ obłudy, jaki komedia Zapolskiej piętnuje, związany był z miejscem i epoką? Czy od premiery "Mo­ralności pani Dulskiej" we Lwo­wie w r. 1907, poprzez pół stule­cia i 2 wojny światowej, umysłowość nasza na tyle się zmieniła, że komedia Zapolskiej stała się tylko historycznym dokumentem obyczajowym, czy też ciągle jeszcze nawet tu na emigracji, jest zwier­ciadłem, może trochę krzywym naszego własnego, współczesnego zakłamania.

Odpowiedź da nam wznowienie komedii przez nowopowstały "Teatr Rozmaitości", w reżyserii jego kierowniczki artystycznej Ire­ny Kora-Brzezińskiej. Zaskakującym eksperymentem jest powierzenie roli tytułowej Toli Korian, - która - znana jako znakomita pieśniarka i recytatorka emigracji - będzie miała sposobność poka­zania swego talentu dramatyczne­go w tej popisowej roli charakte­rystycznej polskiego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji