Artykuły

Eurypides na... Dzień Kobiet?

Sobotnia premiera w Teatrze Muzycznym nosi tytuł "Kochankowie Paryża", a niedzielna w Teatrze Polskim traktuje o ofierze poniesionej przez kobietę na ołtarzu miłości. Ta pierwsza propozycja sceniczna jest rewią francuskich piosenek, rodzajem musicalu, ta druga - jedyną w dziejach tragedią antyczną z happy en-dem i wątkiem komicznym.

Scenariusz widowiska "Kochankowie Paryża, czyli gdzie jest Żorżyk" napisała Joanna Rawik, aktorka, pieśniarka i dziennikarka, która również wystąpi na scenie w roli tajemniczej nieznajomej. Spektakl, który mieści się między rewią a kabaretem piosenki, wyreżyserował Daniel Kustosik - ze schodami, piórami i girlsami. Rzecz wszakże rozgrywa się w dzisiejszym Paryżu, który zwiedza polska wycieczka. A głównym bohaterem jest oczywiście piosenka francuska, ta klasyczna z lat 1920-50, piosenka liryczna i żartobliwa, miłosna i frywolna, pijacka i żołnierska.

Premiera sztuki Eurypidesa "Alkestis" w Teatrze Polskim to pierwsza w Poznaniu i pierwsza w powojennych dziejach polskiego teatru inscenizacja tej tragikomedii. Jest to baśniowa nieomal opowieść o miłości i niebywałym poświęceniu ze strony kobiety. A ponieważ premiera przypada w dniu 8 marca, więc w Teatrze Polskim żartują, że "Alkestis" zrealizowano dla uczczenia dnia kobiet. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Zbigniewa Maciaka w roli tytułowej wystąpi łódzka śpiewaczka operowa Jolanta Bobras-Pająk, a obok aktorów Teatru Polskiego także chłopcy z Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Kurczewskiego i studenci-instrumen-taliści z Akademii Muzycznej. W przedstawieniu zagra gościnnie Marian Pogasz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji