Artykuły

Kraków. Kard. Dziwisz o Słowackim podczas mszy na Wawelu

Juliusz Słowacki wyprorokował nam Słowiańskiego Papieża; w jakiś tajemniczy sposób pomógł też Janowi Pawłowi II zrealizować jego misję, jako Piotra naszych czasów - mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowej mszy na Wawelu z okazji 200. rocznicy urodzin poety.

- Utwory Słowackiego, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmowały istotne problemy związane z walką narodowo wyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także uniwersalne tematy egzystencjalne - mówił w homilii podczas mszy w Katedrze Wawelskiej kard. Dziwisz.

- Jego twórczość wyróżniała się niezwykłym otwarciem na świat ducha, wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka. Jako liryk zasłynął pieśniami odwołującymi się do kultur Wschodu, do źródeł ludowych i Słowiańszczyzny. Był poetą nastrojów, mistrzem operowania słowem. Sam też miał przeżycia mistyczne, które opisał w "Raptularzu" - dodał.

Metropolita krakowski podkreślił, że wieszcz wywarł wielki wpływ na poetów Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego, między innymi na młodego Karola Wojtyłę. Zasłynął, jako autor wiersza o Słowiańskim Papieżu, który powstał w listopadzie 1848 roku.

- Profetyczna wizja Juliusza Słowackiego ziściła się 16 października 1978 roku, kiedy metropolita krakowski, abp Karol Wojtyła zasiadł na Piotrowym tronie. Spełniły się słowa wieszcza, że Papież z dalekiego kraju będzie ludowym bratem, wyciągającym swoje otwarte dłonie do każdego człowieka - zaznaczył Dziwisz.

Przypomniał, że Słowacki odegrał ważną rolę w formowaniu osobowości Karola Wojtyły, nie tylko jako poety, dramaturga, aktora, ale także jako kapłana. Przyszły papież po raz pierwszy zetknął się z twórczością wieszcza w gimnazjum w Wadowicach. Fascynacja została wzbogacona o studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa mistyczne utwory Słowackiego: "Król- Duch" i "Genezis z Ducha" stały się podstawowymi tekstami - przewodnikami duchowymi i zarazem programem działania w dziedzinie twórczości literackiej Karola Wojtyły.

- Wielki poeta romantyczny, którego ziemskie szczątki spoczywają w królewskiej katedrze na Wawelu ożywa więc ponownie odsłaniając przed nami sens dziejów, sens świata i sens naszego życia w tym wielkim dojrzewaniu do pełnego zjednoczenia z Bogiem w wieczności - podkreślił Dziwisz.

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w piątek w Krakowie rozpoczyna się Festiwal "Dramaty Narodów: Słowacki 2009". Na imprezę, która potrwa do 25 października, złożą się spektakle, wystawy, wykłady, recytacje oraz projekcje poświęcone twórczości wieszcza i jej wpływowi na polską kulturę.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie piątkowy i sobotni spektakl "Tryptyk Stanisławowy" w niepowtarzalnej scenerii Katedry Wawelskiej. Spektakl-misterium oparty został na tekstach trzech autorów: Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego i Karola Wojtyły, przywołujących jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii państwa polskiego i historii Kościoła - spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji