Artykuły

Kielce. Aktorzy Teatru Ecce Homo w filmie Bortkiewicza

Film w reżyserii Marcina Bortkiewicza z Olafem Lubaszenką, Ewą Kasprzyk [na zdjęciu] i aktorami kieleckiego Teatru Ecce Homo powstanie w Kielcach. Ekipa na plan wejdzie na początku września, a pracować będzie w jednym z kieleckich mieszkań i w WDK.

Związany z Pomorzem Marcin Bortkiewicz wybrał Kielce, choć mógł kręcić w dowolnym mieście w kraju. - Tu od kilku lat współpracuję z Teatrem Ecce Homo, tu poznałem fantastycznych ludzi, znalazłem przyjaciół. W Kielcach panuje przyjazny klimat, mogę też liczyć na przychylność władz. Budżet filmu jest niewielki i często - ot, choćby przy wyborze miejsc na zdjęcia - korzystamy z uprzejmości kielczan - tłumaczy swoją decyzję Bortkiewicz.

Film "Trzeci dzień Kasi O" jest częścią projektu "D.K.log 89+". Składa się on z ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (mieli napisać krótkie opowiadania inspirowane dekalogiem) oraz konkursu dla studentów i absolwentów szkół filmowych. Ich zadaniem z kolei była adaptacja najlepszych tekstów.

Organizatorzy zakładają, że "D.K.log 89+" będzie współczesną ilustracją dziesięciu przykazań i odpowiedzią na "Dekalog" Kieślowskiego.

Wśród dziesięciu zwycięskich reżyserów jest właśnie Marcin Bortkiewicz, od trzech lat związany z Teatrem Ecce Homo.

Twórca zmierzy się z szóstym przykazaniem "Nie cudzołóż" i opowiadaniem poznańskiej licealistki Bogny Hołyńskiej "Świeżo malowane". - Będzie to historia młodej dziewczyny, która mieszka z mamą i do mieszkania, której wprowadza się młody lokator. Ponieważ chłopak wychodzi rano, a wraca późnym wieczorem młodzi się nie widzą. Kontakt nawiązują przez drzwi, rodzi się uczucie - zdradza Marcin Bortkiewicz.

Młodzi żyją w świecie, w którym miłość jest byle jaka, szybka, powierzchowna. W świecie, w którym bycie dziewicą jest passe. - Dziewczyna buduje mit miłości, w który próbuje wpasować chłopaka i dochodzi do wniosku, że to właśnie z nim mogłaby "zacząć żyć". Więcej zdradzić nie mogę - ucina Marcin Bortkiewicz.

Około dwudziestominutowy film fabularny na taśmie 16 mm, powstanie w jednym z kieleckich mieszkań, a także w jednej z sal Wojewódzkiego Domu Kultury. Reżyser chce też kręcić na basenie przy ul. Krakowskiej, na ulicy, a także pokazać panoramę miasta tak, aby nie było wątpliwości, gdzie rzecz się rozgrywa. W rolę matki dziewczyny wcieli się Ewa Kasprzyk, a w rolę listonosza prawdopodobnie Olaf Lubaszenko. W filmie wystąpi też kilku aktorów kieleckiego Teatru Ecce Homo. Reżyser nie zdecydował jeszcze, kto to będzie.

Zdjęcia rozpoczną się 7 września i potrwają pięć dni. Obraz Bortkiewicza będzie piątym filmem z cyklu "D.K.log 89+". Powstały już "Filiżanki Yoko Ono" Andrzeja Mańkowskiego, oparte na dziewiątym przykazaniu "Nie pożądaj żony bliźniego swego", "Street Feeling" Kristoffera Karlsona, który porusza problem siódmego przykazania - "Nie kradnij", a także "Tęcza" Leszka Korusiewicza - pierwsze przykazanie - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" i "Kuter" Bartosza Paducha - przykazanie trzecie - "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Filmy mają być wydane na płytach DVD, a także kasetach VHS i bezpłatnie rozsyłane do szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Pomysłodawcy część płyt chcą przeznaczyć na sprzedaż, a także wyemitować filmy w telewizji. Zestaw pięciu obrazów zamierzają też zaprezentować na przyszłorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a także powalczyć o pokazy kinowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji