Artykuły

Warszawa. "Chodnik 05" w CBA

"Chodnik 05" Gliwicki Teatr Muzyczny, reż. i chor. Jarosław Staniek, Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, bilety: 35 i 40 zł, rezerwacje: tel. 022 339 07 60, poniedziałek (24.08), godz. 20

Jarosław Staniek i Maciek Florek od wielu lat współpracują ze sobą przy choreografiach realizowanych dla polskich teatrów muzycznych. Często angażują się w zaskakujące projekty - jak najdroższy spektakl taneczny nawiązujący do polskich legend "Opentaniec", musical "Dracula" czy hiphopowy show "12 ławek".

W 2005 roku spotkali się przy produkcji widowiska "Chodnik 05" w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Jest to jeden z najbardziej znanych spektakli tego zespołu. Głośno zrobiło się między innymi po wystawieniu go pod ziemią, w niedziałającej zabytkowej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu. Tam zrealizowano nagranie telewizyjne.

Idea spektaklu bardzo odpowiadała podziemnym przestrzeniom - reżyser inspirował się wizjonerskim filmem "Metropolis" Fritza Langa i "Kontrolerami" Nimróda Antala. Zjazd do kopalni stał się dla niego symbolicznym przeniesieniem bohaterów (i widzów) w inny wymiar, gdzie obowiązują inne prawa moralne.

Tutaj praca przypomina jakiś tajemniczy rytuał, nad którego przebiegiem czuwają nadzorcy. Ich zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym zjawiskom, np. miłości uznawanej za destrukcyjną. Emocje bohaterów są jednak tak silne, że pokonują strach przed karą. Miłość więc ostatecznie zwycięży, ale jednocześnie doprowadzi do katastrofy.

Cała choreografia zrealizowana została w konwencji kina niemego. Scenografia nawiązuje do tajemniczego industrialnego świata, a z głośników popłyną stare tanga Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego zagrane przez Krzysztofa Jakowicza i zespół Tangata Quintet.

W Warszawie pokaz Gliwickiego Teatru Muzycznego można zobaczyć tylko raz. Zespół przyjeżdża na zaproszenie Centralnego Basenu Artystycznego, a jego "Chodnik 05" wystawiany jest w cyklu Polska Scena Tańca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji