Artykuły

Chasydzkie "Dziady"

Już w niedzielę warszawska premiera "Dybuka" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakl powstał na motywach powieści Szymona Anskiego i opowiadania Hanny Krall.

Według żydowskich podań dybuk oznacza ducha, który wciela się w innego człowieka. Wstąpienie w ciało osoby żyjącej miało na celu oczyszczenie się z grzechu lub szukanie zadośćuczynienia za niesprawiedliwości, których dusza doznała podczas życia.

"Dybuk" Warlikowskiego to historia przenikania się różnych rzeczywistości - materialnej i duchowej, realnej i kabalistycznej. Opowieści Anskiego i Krall scala motyw mistycznej łączności pomiędzy postacią a jej duchowym towarzyszem. W pierwszym przypadku w grę wchodzi niespełniona miłość Lei i Chanana, którzy pełnię uczucia odnajdują w chwili, gdy po śmierci Chanan wstępuje w dziewczynę. Natomiast w opowiadaniu Krall dybukiem staje się żydowski chłopiec zamordowany w getcie, który łącząc się ze swoim krewnym, pomaga mu w zrozumieniu tradycji przodków i zachowaniu pamięci o Zagładzie.

KRZYSZTOF WARLIKOWSKI

UR. W 1962 r. Absolwent wydziałów historii, filozofii i filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (1981-89), reżyserii krakowskiej PWST (1993), a także historii teatru greckiego w Paryżu (1984). Przedsięwzięcia teatralne: "Poskromienie złośnicy" wg Szekspira w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (1997), "Zachodnie Wybrzeże" wg Bernarda-Marie Koltesa w teatrze Studio w Warszawie (1998), "Hamlet" wg Szekspira (1999) oraz "Bachantki" wg Eurypidesa (2001) w teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji