Artykuły

Grudziądz-Warszawa. Janusz Zakrzeński z nagrodą im. ks. Pasierba

Janusz Zakrzeński [na zdjęciu] - popularny aktor teatralny i filmowy - został laureatem nagrody im. ks. Janusza Pasierba za "promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi".

- Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko talentu i osiągnięć artystycznych, ale również bardzo szerokiej działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnej Janusza Zakrzeńskiego - mówi Sławomir Szymański, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza i członek kapituły nagrody im. ks. Pasierba.

Zakrzeński urodził się w Przededworzu 8 marca 1936 r. W latach 60. występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także od 1967 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Uchodzi za mistrza mowy polskiej. Wydał kilka książek m.in. "Moje spotkanie z Marszałkiem", "Gawęda o potędze słowa". Sam stał się bohaterem wywiadu rzeki "Co mi zostało z tamtych lat" oraz książki "Siła codzienności". Jest założycielem Akademii Dobrych Obyczajów, w której wykłada kulturę słowa. Uczy też retoryki w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela.

Zasłynął jako odtwórca roli Józefa Piłsudskiego w rozlicznych filmach i inscenizacjach. Naczelnika zagrał w "Polonia Restituta" oraz "Pasjansach Pana Marszałka". Wcielił się także w postaci Napoleona w "Popiołach", Komandora w "Don Juanie", gubernatora Franka w "Epilogu norymberskim", Horodniczego w "Rewizorze" Gogola, Stanisława Ignacego Witkiewicza w "Tumorze Witkacego", Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem".

Nagrodzie, która w tym roku przypadła znanemu aktorowi, patronuje postać ks. Janusza Pasierba - zmarłego w 1993 r. profesora Akademii Teologii Katolickiej, publicysty i poety. Na pomysł jej przyznawania w Grudziądzu wpadł w 1996 r. lokalny Klub Inteligencji Katolickiej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. poeta Jan Twardowski, reżyser filmowy Krzysztof Zanussi, poeta Ernest Bryll, dyrygent i kompozytor prof. Stefan Stuligrosz i malarka Krystyna Szalewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji