Artykuły

Warszawa. Och-Teatr Jandy i Seweryn

Och-Teatr, tak nazywać się będzie nowa scena Fundacji Krystyny Jandy w dawnym Kinie Ochota [na zdjęciu]. Wizerunkiem tego miejsca i jego programem artystycznym zajmie się Maria Seweryn.

Wczoraj Krystyna Janda i Lech Jaworski podpisali umowę dzierżawy na 20 lat pomiędzy Fundacją Krystyny Jandy na rzecz Kultury a Max Filmem - właścicielem budynku.

Aktorka zdecydowała się na nowy teatr z powodów ekonomicznych. Polonia, która również powstała w budynku po nieczynnym kinie, ma już prawie cztery lata i jest jedną z najbardziej prężnych - pod względem liczby premier i przedstawień w sezonie - scen Warszawy. - Mamy w repertuarze aż 28 tytułów, niektórych nie wystawiamy po cztery miesiące, bo brakowało nam miejsca. A przecież planujemy także kolejne premiery - to drogie spektakle, więc musimy dużo grać, aby dzięki wpływom z biletów wyprodukować je - tłumaczyła wczoraj na konferencji prasowej Krystyna Janda. Nie ukrywała, że obawia się ogromu pracy, jaki ją teraz czeka. W Och-Teatrze trzeba wymienić instalację elektryczną, wyremontować dach, toalety, zmienić okna. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, więc nie będzie można zbudować tam tradycyjnej sceny pudełkowej - powstanie taka, na której będzie można grać z dwóch stron.

Na widowni znajdzie się 400 miejsc. Koszt remontu wyniesie ok. 8 mln złotych. Fundacja liczy, że w inwestycjach pomoże jej Ministerstwo Kultury, miejskie biuro kultury oraz Max Film. Aktorka nie chce likwidować kinowego ekranu - zostanie on wykorzystany do projekcji filmowych.

- Mieszkałam na Ochocie przez kilka lat i wiem, że potrzebne są tu takie miejsca - mówi Maria Seweryn, aktorka, członek zarządu Fundacji, która ma zająć się wizerunkiem i programem artystycznym sceny. - Nie lubię robić podziałów i mówić, że coś jest tylko dla młodych. Chcemy pokazywać tu sztuki współczesne, odważne, podejmujące tematy społeczne. Przeniesiemy ze sceny Polonii "Darkroom" Przemysława Wojcieszka czy "Miss HIV" Macieja Kowalewskiego - one wyznaczą kierunek.

Och-Teatr będzie działał od rana. Przedpołudniami młodzież będzie mogła przyjść tu na lekcje teatralne i filmowe, starsi na kawę - na tyłach kina ma powstać kawiarniany ogródek. Dzieci będzie można przyprowadzić na specjalnie przygotowane dla nich warsztaty. Scena ma ruszyć już pod koniec października. - To będą akurat czwarte urodziny Teatru Polonia. Chcemy wtedy zacząć grać w Och-Teatrze, nawet w warunkach prowizorycznych - mówi Krystyna Janda i przedstawia bardzo dokładny repertuar. Na otwarcie 23 października aktorka zagra monodram "Ucho, gardło, nóż". Później zobaczymy m.in. spektakl "Miss HIV" Macieja Kowalewskiego, odbędą się też koncerty Marii Peszek, Katarzyny Nosowskiej czy Gaby Kulki. W programie jest również premiera dla dzieci - "Zielone ZOO" według tekstów Tuwima i Brzechwy.

Okrągły budynek przy ul. Grójeckiej 65 to przykład architektury z lat 40. Kino nie działa od 8 lat. Dziś można tam kupić telefon komórkowy lub wypożyczyć kasety wideo.

Na zdjęciu: Krystyna Janda i Maria Seweryn na widowni kina Ochota.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji