Artykuły

Gdynia. Musical "Seksmisja" w Muzycznym

Na scenie i widowni gasną wszystkie światła. W egipskich ciemnościach słychać jedynie wołanie Macieja Stuhra: - Ciemność! Widzę ciemność! Ciemność widzę!

Nie wiadomo, czy tak akurat zostanie rozegrana scena wybudzenia z hibernacji Maksymiliana Paradysa i Alberta Starskiego. Wiadomo natomiast, że musicalowa wersja kultowej komedii Juliusza Machulskiego powstanie w gdyńskim Teatrze Muzycznym. - Porozumieliśmy się z reżyserem - potwierdza dyrektor teatru Maciej Korwin.

O porozumienie było o tyle łatwo, że obaj panowie studiowali niegdyś razem w łódzkiej filmówce, tyle że Machulski na Wydziale Reżyserskim, a Korwin - na aktorskim. - Rozmawialiśmy o tym projekcie od jakiegoś czasu - ujawnia Maciej Korwin. - Wcześniej kilkakrotnie zwracano się do Machulskiego o prawa do wystawienia "Vabanku". O "Seksmisję" jednak nikt dotychczas jakoś Machulskiego nie pytał.

Musical "Seksmisja" powstawać będzie raczej na podstawie filmu niż samego scenariusza, bo wiele pomysłów i dialogów urodziło się na planie, kiedy się ekipa "Seksmisji" zamknęła na wiele dni w kopalni soli w Wieliczce.

- Legendy o zmianach, których dokonywano w trakcie pracy nad filmem, są przesadzone - koryguje jednak Olgierd Łukaszewicz, filmowy Albert Starski czy, jak kto woli - Albercik. - To były różne upiększające dodatki, ale wszystko było zawarte w pomyśle Juliusza Machulskiego.

"Seksmisja" została nakręcona w 1983 roku. Machulski był po wielkim sukcesie swego kinowego debiutu "Vabank". "Seksmisją", bajką science fiction o parze bohaterów, którzy zahibernowani przeżyli wojnę atomową, a po obudzeniu znaleźli się w podziemnym państwie, zamieszkałym wyłącznie przez kobiety, zaskoczył wszystkich. I zaskakuje do dzisiaj. Jego film obejrzało dotychczas ponad 11 mln widzów, co daje "Seksmisji" siódme miejsce w rankingu najpopularniejszych polskich filmów w ogóle, a pierwsze wśród komedii. A akcje "Seksmisji" z czasem powinny tylko rosnąć. Nakręcone za PRL komedie, takie jak "Sami swoi", "Hydrozagadka" czy nawet słynny "Miś", stopniowo będą coraz bardziej anachroniczne i niezrozumiałe dla młodszej widowni. "Seksmisji" to nie grozi.

W 25 lat po nakręceniu "Seksmisja" doczeka się nawet - własnego muzeum. Kamień węgielny zostanie wmurowany (wkopany?) 9 października w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie kręcono wiele scen. Dzisiaj także w kopalni można się natknąć na ekspozycję filmowych pozostałości, np. na fragmenty taśmy, gumiaki czy gazety. - Zostały także białe pałki, wyposażenie grupy pościgowej za Maksem i Albertem - uzupełnia Daniela Barchańska-Borek z działu promocji muzeum w Wieliczce. - W przyszłości zrekonstruujemy między innymi hibernatory oraz słynny peryskop. Powstanie też część interaktywna, bo przecież "Seksmisja" to nie tylko scenografia, ale i słynne dialogi. Muzeum "Seksmisji" będzie częścią trasy turystycznej w kopalni.

Na musicalową "Seksmisję" będziemy musieli poczekać trochę dłużej. - W sezonie 2009/2010 mamy już zaplanowane premiery, między innymi musicalową wersję "Lalki" Bolesława Prusa - tłumaczy dyrektor Korwin. - Dlatego premiera "Seksmisji" czeka nas dopiero na wiosnę 2011 roku. Kto ją wyreżyseruje? Juliusz Machulski powiedział mi, że nie zna się na musicalu i jest od filmowania. Więc pewnie reżyserii podejmę się sam.

Maciej Korwin zastrzega się, że jest jeszcze za wcześnie, by rozmawiać o zespole twórców i obsadzie. - Maciej Stuhr? Może to i dobry pomysł, ale czy realny? Na pewno będą musiały grać dwie obsady.

Jesienią Maciej Korwin zacznie własny reżyserski casting - m.in. rozpocznie poszukiwania autora muzyki. - Powinna być melodyjna, fajnie byłoby, gdyby zostały napisane jakieś szlagworty. To zawsze ryzyko, ale mam nadzieję, że będzie to sukces.

Na premierę Maciej Korwin chce zaprosić w komplecie ekipę filmowej "Seksmisji".

- Przyjadę, czemu nie, to pewnie będzie rozkoszne przeżycie - obiecuje Olgierd Łukaszewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji