Artykuły

Teatralne lato wieje pustką

W czasie wakacji tylko w kilku polskich miastach pokazywane są spektakle w teatrach repertuarowych - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.

W Warszawie w lipcu i sierpniu prawie codziennie gra Teatr Polonia, a w niepełnym wymiarze inne sceny prywatne - Kamienica, Bajka i Buffo. - W czasie wakacji ludzie też chcą się rozerwać i pójść wieczorem na przedstawienie - mówi Janusz Józefowicz, dyrektor Studio Buffo. - Nie potrafimy jednak przewidzieć frekwencji, dlatego nie gramy naszych najbardziej widowiskowych sztuk.

W Bajce odbywają się przedpremierowe pokazy spektakli - "Zamknij oczy i myśl o Anglii" Chapmana oraz "Hipnozy" Cwojdzińskiego [zdjęciez prób] z Beatą Ścibakówną i Rafałem Królikowskim. W Polonii do 9 sierpnia prezentowane jest nowe widowisko - "Krzysztof M. Hipnoza" z Krzysztofem Materną występującym co wieczór z innym aktorem.

W stolicy, poza scenami prywatnymi, działa tylko Teatr Syrena i Ochota. Do połowy lipca czynne było także Ateneum.

We Wrocławiu przedstawienia wrócą dopiero we wrześniu. A w Krakowie funkcjonuje jedynie prywatny Teatr Nowy. Natomiast w Trójmieście i Zakopanem sceny repertuarowe grają przez całe wakacje.

- Latem w Gdańsku jest wielu turystów z całej Polski, ale na widowni są głównie mieszkańcy Pomorza - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże. - Teatry państwowe często zapominają, że istnieją dla publiczności i robią sobie przesadnie długie wakacje.

Na gdańskiej scenie pod koniec lipca odbędzie się premiera spektaklu "Tajemnicza Irma Vep" Charlesa Ludlama. W Gdyni gra Teatr Muzyczny im. Baduszkowej oraz Miejski im. Gombrowicza. W Teatrze Atelier im. Osieckiej w Sopocie - premiera recitalu jazzowego "Malkele - pieśni Icka Mangera". Na początku sierpnia w Trójmieście rozpoczyna się XIII Festiwal Szekspirowski. Natomiast w Zakopanem swoje spektakle prezentuje Teatr im. Witkacego.

Większość teatrów państwowych nie gra w lecie ze względu na urlopy. Problemem nie są jednak wyjazdy aktorów, którzy w tym czasie często mają próby do nowych spektakli.

- Prawo zobowiązuje nas, aby zrekompensować ekipie technicznej sześć dni pracy w tygodniu - mówi Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Andrzej Hagmajer z Biura Kultury m.st. Warszawy wymienia także inne przyczyny. - Brak klimatyzacji, remonty i naprawy budynków oraz przeglądy techniczne maszynerii teatralnych. Przypomina też, że teatry w Berlinie i Paryżu również mają dwumiesięczną przerwę.

W czasie poprzednich wakacji na scenach należących do miasta pokazywane były spektakle, ale nie dopisywała frekwencja. Dlatego w tym roku zrezygnowano z tego pomysłu. - Jeżeli grać w lecie, to tylko lekki repertuar. Nie wszystkie teatry jednak taki mają - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru Studio w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji