Artykuły

Warszawa. Figura Fest w Laboratorium Dramatu

W dniach od 18 lipca do 2 sierpnia w Warszawie potrwa III Przegląd Laboratorium Dramatu.

Przegląd to witryna wystawowa sceny przy Olesińskiej 21. Na jego program składają się spektakle z repertuaru teatru. W ciągu dwóch tygodni widzowie będą mogli obejrzeć dziewięć przedstawień - wśród nich "Malambo", "Tiramisu" i "Gardenię". Po spektaklach odbywać się będą dyskusje z twórcami.

Przegląd to zaproszenie do rozmowy o rzeczywistości, widzianej oczami współczesnych dramaturgów. Spektakle LD opowiadają o Polsce ostatnich lat z perspektywy uczestników i outsiderów wyścigu szczurów, podejmują ważne tematy społeczne (antysemityzm, alkoholizm, sytuacja kobiet), ale też drwią z życia miłosnego trzydziestolatków, jak w ostatniej premierze Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś Michała Walczaka.

W spektaklach wyreżyserowanych przez Aldonę Figurę, Piotra Jędrzejasa, Redbada Klynstrę, Annę Smolar i Ondreja Spišaka będzie możan zobaczyć wielu wybitnych aktorów, między innymi: Ewę Dałkowską, Dorotę Landowską, Izabelę Dąbrowską, Agnieszkę Warchulską, Stanisława Brudnego, Zdzisława Wardejna, Mariusza Saniternika i Leona Charewicza. Termin Przeglądu został wybrany nieprzypadkowo. Organizatorzy już po raz drugi starają się zakłócić sen teatralnej Warszawy i zerwać z tradycją letniej posuchy na scenach repertuarowych.

III Przegląd Laboratorium Dramatu ma drugi tytuł - Figura Fest, ponieważ w jego trakcie będzie można zobaczyć cztery spektakle przygotowane przez reżyserkę.

Aldona Figura jest jedną z najciekawszych polskich reżyserek. Własny charakter pisma idzie u niej w parze z wiernością wobec tekstu dramatu. Aldona doskonale czuje laboratoryjną metodę open source, czyli wspólnej pracy dramaturga, reżysera i aktorów nad ostatecznym kształtem dramatu w trakcie prób. Każde przedstawienie traktuje jako rozmowę z widzem na tematy istotne. W spektaklach Absynt, Tiramisu i Gardenia zajmuje się sytuacją polskiej kobiety, w Przylgnięciu mierzy się z trudnymi relacjami polsko-polskimi na tematy żydowskie. - mówi Tadeusz Słobodzianek, dyrektor LD.

Obecnie Aldona Figura pracuje nad dramatem Cyryla Cyberskiego Obcy Król, opowiadającym o Władysławie Warneńczyku - polskim Hamlecie, który próbuje nie poddać się manipulacji i zachować wewnętrzna wolność. Przegląd to również rodzaj teatralnego przewodnika po historii Laboratorium Dramatu. Będzie można zobaczyć spektakl, który powstał na początku działalności LD w Teatrze Narodowym (111 Tomasza Mana), przedstawienie z czasów bezdomności, gdy teatr wystawiał gościnnie w Studio Buffo (Tiramisu Joanny Owsianko) i spektakle zrealizowane w dzisiejszej siedzibie przy Olesińskiej 21, jak Absynt Magdy Fertacz, czy Maestro Jarosława Abramowa-Newerlego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji