Artykuły

Kraków w teatralnej czołówce Polski

XI Spotkania Teatralne poprzedziła ankieta pisma "Teatr", w której wybitni krytycy, reżyserzy i aktorzy proponują spektakle, ich zdaniem warty pokazania na dorocznym przeglądzie najlepszych polskich realizacji scenicznych.

Wśród najczęściej wymienianych są przedstawienia krakowskie: "Opowieść zimowa" w reżyserii Krystyny Skuszanki, "Sprawa Dantona" w reżyserii Jerzego Krasowskiego, "Wiśniowy Sad" w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Balladyna" w reżyserii Mieczysława Górkiewicza i - w bardzo wielu wypowiedziach - "Dziady" w inscenizacji Konrada Swinarskiego.

Ten ostatni spektakl wymaga jednak specjalnych zabiegów, aby mógł być pokazany poza, integralnie z nim związanym, budynkiem Teatru Starego. Dotychczas uczyniono to tylko raz z ogromnym nakładem czasu i pracy, pod kierunkiem Konrada Swinarskiego, przenosząc "Dziady" do Londynu.

Jakkolwiek w ankiecie krakowskie spektakle wymieniane są często, tylko jeden z nich uczestniczyć będzie w Spotkaniach Teatralnych - "Wiśniowy sad" Czechowa w reżyserii Jerzego Jarockiego, który trzykrotnie wystawiony zostanie w Warszawie na scenie Teatru Dramatycznego w dniach 21 i 22 grudnia br.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od 1969 roku Teatr Stary uczestniczy we wszystkich, kolejnych Spotkaniach Teatralnych. Wcześniej, bo w roku 1966 prezentował na Spotkaniach "Woyzecka" zaś w roku 1968 - "Moja córeczko".

Od roku 1969 publiczność Spotkań obejrzała: "Klątwę" i "Sędziów" (1969), "Sen nocy letniej" (1970), "Szewców" i "Biesy" (1971), "Matko" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" (1972), "Proces" (1973) "Noc listopadową" i "Wyzwolenie" (1974).

Jest więc Teatr Stary swoistym rekordzistą Spotkań i, jak dotychczas, jednym z głównych ich bohaterów.

W tegorocznych Spotkaniach obok, czy raczej przed - bo Teatr Stary wystąpi jako ostatni, na zakończenie, swe najlepsze przedstawienia zaprezentują cztery teatry. Teatr "Wybrzeże" pokaże "Cyganerię warszawską" w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, Teatr Współczesny z Wrocławia "Białe małżeństwo" Różewicza w reżyserii Kazimierza Brauna, Teatr Nowy z Poznania "Szkołę błaznów" w reżyserii Conrada Drzewieckiego i Teatr Nowy z Łodzi "Operetkę" Gombrowicza w reżyserii Kazimierza Deymka. Spotkania rozpoczną, się 13 grudnia, a zakończą spektaklem "Wiśniowego sadu" 22 grudnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji