Artykuły

Kraków. Lato na scenach

W miesiącach letnich prawie wszystkie teatry zamykają swoje podwoje. Jak wiadomo - prawie robi różnicę. Pomimo wakacyjnego "leniuchowania" do przybytku Melpomeny zapraszają teatry: Nowy, Zależny, Bagatela i kinoteatr Uciecha.

W Teatrze Nowym kolejna już edycja teatralnego projektu Młoda Scena Letnia, w którego skład wchodzą - obok rozmaitych spektakli własnych i gościnnych - koncerty, wernisaże, spotkania i konferencje. W lipcu zobaczymy aż trzy inscenizacje Piotra Siekluckiego. Na początek - sztuka na podstawie dramatów i scenariuszy czeskiego twórcy Petra Zelenki. "Historie Petra Zelenki" to przedziwna i niezwykle zabawna historia z życia kilkorga przyjaciół, którzy w swym nieszczęściu i niespełnieniu dochodzą do granic absurdu. Występują m.in. Katarzyna Chlebny, Marzena Ciuła, Hubert Bronicki, Adam Szarek, Andrzej Rozmus. Z wielkiego ekranu spoglądać na nas będą krakowskie gwiazdy: Iwona Bielska oraz Edward Linde-Lubaszenko. Kolejną realizacją Siekluckiego na scenie przy ulicy Gazowej będzie znany już krakowskiej publiczności "Griga" na podstawie opowiadań Antoniego Czechowa - żartobliwa historia spotkania trójki przyjaciół z lat szkolnych (Aneta Wirzinkiewicz, Dominik Nowak, Piotr Sieklucki). Groteskowy humor, wartka akcja, wyraziste postacie oraz zapach lejącej się strumieniami wody ognistej! Krakowski reżyser zaprezentuje również "Jaskinię filozofów" - o Sokratesie stoicko pogodzonym z wydanym nań wyrokiem śmierci, według Zbigniewa Herberta. W roli słynnego filozofa wystąpi Edward Linde-Lubaszenko. Ostatnią lipcową inscenizacją będzie Kuszenie cichej Weroniki z Karoliną Sokołowską i Tomaszem Nosińskim (reż. Szymon Kaczmarek). Autor sztuki, austriacki pisarz i krytyk teatralny Robert Musil (1880-1942) znany jest przede wszystkim z niedokończonej powieści eseistyczno-psychologicznej

Człowiek bez właściwości.

Na Kanoniczej, na Scenie Teatru Zależnego - XI Lato Stowarzyszenia Dialog. Na początek - premierowy spektakl Ziuty Zającówny "Głosy i dźwięki Krakowa". Wystąpi Włodzimierz Jasiński oraz sama reżyserka. Na akordeonie akompaniować im będzie Andrzej Włodarz. Wyjątkowy wieczór - wieczór monodramów - zapowiada się 27 lipca. Zobaczymy "Spadający jedwab" (oparty na fragmentach tekstów pochodzących z pierwszego tomiku wierszy Półsen Gaty Göttel) oraz "Monizę Clavier", czyli Mrożkowskie rozliczenie z polskością w wykonaniu Edwarda Żentary. Możemy się również wybrać na "Lekcję" Eugne Ionesco, "Emigrantów" Sławomira Mrożka czy "Kaczo" Bogusława Schaeffera. Warto zwrócić uwagę na sztukę zrealizowaną na podstawie "Konopielki" Redlińskiego oraz "Pochwałę głupoty" Erazma z Rotterdamu.

Dla wszystkich miłośników komedii - mocny początek miesiąca w Bagateli. Będzie można obejrzeć cieszące się niesłabnącym powodzeniem przygody Johna Smitha w roli taksówkarza-bigamisty (Mayday oraz Mayday 2 Raya Cooneya), a na Scenie na Sarego - "Tramwaj zwany pożądaniem" [na zdjęciu] Tennessee Williamsa w reżyserii Dariusza Starczewskiego. Na Scenie w Podziemiach przedpremierowo "2xTAK" z piosenkami Toma Jonesa, czyli opowieść o małżeństwie z 50-letnim stażem. Premiera sztuki w reżyserii Karoliny Szymczyk-Majchrzak planowana jest na październik tego roku. Wtedy Bagatela hucznie będzie świętować 90-lecie istnienia.

W Kinoteatrze Uciecha dwa "kobiece" przedstawienia. Słynny monodram Shirley Valentine Willy'ego Russella opowiada o pełnej entuzjazmu, przepełnionej wolnością kobiecie, która nagle, poprzez małżeństwo, traci kompletnie swoją tożsamość. Jak mówi Agnieszka Schmischeiner (odtwórczyni roli tytułowej) sztuka traktuje o samotności i dziecięcej wręcz bezradności człowieka. Co ważne, ta opowieść mieni się dowcipem, żartem, a Shirley zjednuje sobie sympatyków dzięki sile swej osobowości, poczuciu humoru i w końcu zbuntowaniu. Drugim punktem wakacyjnego programu będzie "Hiszpańskie party" w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego - wyłącznie dla widzów dorosłych. Inscenizacja sztuki Piotra Subbotki o pewnym babskim wieczorku wyróżnia się przede wszystkim błyskotliwymi dialogami, pikanterią i ostrą krytyką stereotypów.

1 lipca Teatr MIST zaprasza na Scenę Pod Ratuszem (Teatr Ludowy) na premierę sztuki Goplana i Grabiec - czyli niemożliwa miłość, zrealizowanej według "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Historia namiętnego uczucia Goplany do wiejskiego uwodziciela i pijaka Grabca została wyreżyserowana przez Stanisława Michnę. W rolach głównych Bożena Boba-Dyga oraz Wojciech Michno.

Stowarzyszenie Teatr Piosenki z Torunia zainauguruje spektaklem muzycznym Ławka VI Białoprądnicki Teatr Ogrodowy (6 lipca). W tym pełnym subtelnego humoru i ciepła spotkaniu z piosenkami Agnieszki Osieckiej wystąpią Małgorzata Chojnowska, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Wiśniewski oraz Jakub Mówka. Tydzień później - Stuk, czyli autorski program Kabaretu PUK. Krakowianie w zabawny sposób skomentują rzeczywistość społeczną, opowiedzą o problemach życia codziennego i jego absurdach. 20 lipca - "Się kochamy", komedia Murraya Schisgala w reżyserii Marka Sawickiego. O miłości, przyjaźni i przeznaczeniu. Ostatnią lipcową inscenizacją będzie "Rewia musicalowa", czyli przebojowy show Łukasza Lecha i Mariusza Jaśki. Nie tylko dla wielbicieli musicali i szlagierów Lizy Minelli, Franka Sinatry, Barbry Streisand czy Elvisa Presleya. Wszystkie spektakle odbywać się będą w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego.

Lato w teatrze pełne niespodzianek? Tylko w Krakowie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji