Artykuły

Warszawa. Performance "Wilson's Island" w Instytucie Teatralnym

30 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się performance Andrzeja Wirtha i Thomasa Martiusa - "Wilson's Island"

Performance to videoesej Andrzeja Wirtha i Thomasa Martiusa powstały w czasie rezydencji w Watermill Center Roberta Wilsona poświęcony relacji między architekturą, teatrem i pamięcią. Punktem wyjścia jest Watermill Center, jednak autorzy videoeseju odnoszą się także do Bayreuth (Wagner), Bauhaus (Gropius) oraz Hellerau (Palluca) - utopijnych miejsc syntezy sztuk.

Prof. Andrzej Wirth - światowej sławy teatrolog, krytyk literacki i teatralny, tłumacz. Studiował filozofię pod kierunkiem Władysława Tatarkiewicza i Tadeusza Kotarbińskiego (twierdzi, że jego "Traktat o dobrej robocie" okazał sie największą inspiracją przy tworzeniu programu teatrologii stosowanej). Współpracował z Instytutem Badań Literackich w Warszawie. Pisze o sobie, że ma jedno życie i trzy biografie: polską, niemiecką i amerykańską. Od roku 1966 profesor w Stanford University, od 1970 w City University of New York. Założyciel Instytutu Teatrologii Stosowanej (Angewandte Theaterwissenschaft) na Uniwersytecie Gisseńskim (1982-1992). Obecnie Profesor Emeritus i "old fellow" w Wissenschaftskolleg w Berlinie. Publikuje w języku polskim, niemieckim oraz angielskim. Mieszka w Berlinie i w Wenecji. Po polsku wydano m.in. zbiór jego esejów "Teatr, jaki mógłby być" pod redakcją Małgorzaty Sugiery.

Thomas Martius - reżyser i performer, absolwent Instytutu Teatrologii Stosowanej w Gissen

30 czerwca, godz. 19. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji