Artykuły

Poznań. Premiera Strefy Ciszy na Święto Patronów

Dwa ciekawe wydarzenia uczczą doroczny Dzień Patronów Poznania: niedzielny koncert "Gwiezdne wojny - Gwiazdy nad Maltą" i poniedziałkowy spektakl "Domino" Teatru Strefa Ciszy.

Miecze świetlne, rycerze Jedi i kudłaty Chewbacca to tylko kilka elementów, które uwielbiają w "Gwiezdnych wojnach" Georga Lucasa rzesze fanów na całym świecie. Równie rozpoznawalna i popularna, jak wymienione elementy sagi filmowej, jest muzyka skomponowana do filmu przez Johna Williamsa. Amerykański kompozytor, dyrygent i pianista stworzył muzykę do ok. 100 filmów. Od lat 70. ubiegłego wieku jego popularność wcale nie spada - Williams do dziś cieszy się autorytetem wśród największych specjalistów od filmu i nadal z powodzeniem komponuje muzykę do kolejnych obrazów. Jego ostatnim dokonaniem jest ścieżka dźwiękowa do filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi", którą będzie można podziwiać na ekranach polskich kin od lipca.

A już w niedzielę nadarzy się okazja, by usłyszeć muzykę amerykańskiego kompozytora na żywo. Filharmonia Poznańska już po raz trzeci organizuje w plenerze otwarty koncert, wieńczący cały sezon artystyczny. Z okazji święta Patronów Miasta Poznania Orkiestra Filharmonii zaprezentuje utwory Williamsa. Nad Maltą zabrzmią fragmenty ścieżek muzycznych do filmów: "Gwiezdne Wojny", "Harry Potter", "Indiana Jones. Poszukiwacze zaginionej Arki" oraz "Superman". Muzyków poprowadzi były student Marka Pijarowskiego - dyrygent Wojciech Rodek, a koncert poprowadzi Marek Hendrykowski.

Z kolei w poniedziałek - w Dniu Patronów Miasta - zobaczymy akcję "Domino" - najnowszy projekt Teatru Strefa Ciszy. Najnowsza premiera Strefy to nie tylko - jak piszą twórcy widowiska - "próba zmierzenia się z miejskim żywiołem". Takie wysiłki poznańscy artyści podejmowali przecież w wielu dotychczasowych spektaklach: "Wodewilu miejskim", "DNA" czy "Kwaterze". Grupa działająca od początku lat 90. tym razem zadaje jednak pytanie o to, jak zmieniła się rzeczywistość miejska przez ostatnie 20 lat i jak zmienił się teatr, stając wobec konieczności zredefiniowania swych dotychczasowych form działania w publicznej przestrzeni. Pytają: "Czy wystarczy jeden obcy element, by rozdrapać miejską rzeczywistość i uruchomić ciąg zdarzeń, które jak przewracające się kostki domina narzucą własny, niemożliwy do opanowania rytm? Czy jesteśmy zdolni wyjść poza własne schematy? Czy potrafimy przełamać strach przed niepoprawnością, choćby na chwilę oddając się wolnej grze wyobraźni?". Odpowiedzi warto poszukać w poniedziałek o godz. 15 na ul. 27 grudnia.

Występują: Iwona Kotzur, Aleksandra Jakubczak, Alicja Piotrowska, Julian Pęksa, Adam Wojda, Przemo Prasnowski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Hacen Sahraoui, Marek Adamski, Adam Swarcewicz, Anna Bochnak, Hubert Wińczyk, Piotr Kamiński, Adam Ziajski. Scenariusz: zespół. Reżyseria: Adam Ziajski. Scenografia: Adam Wojda i Piotr Kamiński. Muzyka: Sosen. Kostiumy: Mixer

* Gwiazdy nad Maltą, trybuny ziemne nad Maltą, 28 czerwca, godz. 19

* "Domino" - akcja Teatru Strefa Ciszy, ulica 27 Grudnia, 29 czerwca, godz. 15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji