Artykuły

Kielce. "Kartoteka" w Plebiscycie o Dziką Różę

Kolejny dzień 17. Plebiscytu o Dziką Różę i kolejny spektakl. Tym razem na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego zobaczymy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Czy to właśnie ten spektakl, zdaniem publiczności, okaże się najlepszy, a jeden z grających aktorów najpopularniejszy? Przekonamy się już w niedzielę.

Rozmowa z Bogusławem Kudłekiem [na zdjęciu po prawej]*

Monika Rosmanowska: "Kartoteka" powstała 50 lat temu. Wciąż jest aktualna?

Bogusław Kudłek: Przystępując do pracy miałem pewne wątpliwości. Na szczęście Piotr Jędrzejas nadał "Kartotece" zupełnie inny wymiar. Stworzył historię uniwersalną.

Kim więc jest dziś różewiczowski bohater?

- To pokolenie 30-latków, którzy już nie są dziećmi, ale jeszcze w pełni nie dorośli. To mężczyzna, którym może być każdy, któremu się wydaje, że wszystko zrobił, wszystko już osiągnął, jest spełniony. A tak naprawdę w środku coś nie gra. Jest pustka.

W "Kartotece" gra Pan główną rolę. Jak pracowało się Panu przy tym spektaklu?

- Nie ukrywam, że było to dla mnie duże wyzwanie. Naprawdę się namęczyłem i trochę mi ta rola dała w kość. Wychodzę jednak z założenia, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Musiałem do tej roli dojrzeć i myślę, że w połowie udało mi się to na czas premiery. Pozostałe 50 proc. wypracuję w miarę grania kolejnych spektakli.

* Bogusław Kudłek jest aktorem m.in. Teatru im. Stefana Żeromskiego, odtwórcą głównej roli w "Kartotece" w reżyserii Piotra Jędrzejasa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji